Ο Ηρακλής επιβλήθηκε 86-74 της ελλιπέστατης ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έχασε και τον Ανγκόλα από το πρώτο μέρος

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γηραιός επικράτησε 86-74 της αποκαμωμένης ΑΕΚ και πανηγύρισε τη 2η νίκη του στη φετινή Basket League (2-6).

Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς οι Σκορδίλης (21 πόντοι με 10/13 δίποντα), Γούλριτζ (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου (15 πόντοι) και Ντάγκλας (11 πόντοι, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για την Ένωση πάλεψαν οι Χάμερ (18 πόντοι), Γκρίφιν (17 πόντοι) και Παππάς (16 πόντοι), με την ομάδα του Δέδα να χάνει και τον Ανγκόλα με τραυματισμό από το πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τον Γκρίφιν να πετυχαίνει 11 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο, απέκτησε διψήφια διαφορά με το «καλημέρα» (3-14), την ώρα που οι παίκτες του Ηρακλή δεν μπορούσαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με σερί 6-0, με το οποίο ψαλίδισαν τη διαφορά (9-14). Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Χάμερ και απομακρύνθηκε εκ νέου (12-24), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με +5 (22-27).

Με τον Σκορδίλη να κυριαρχεί και να εκμεταλλεύεται τις αδράνειες των αντίπαλων ψηλών, η ομάδα του Μέξα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πέρασε μπροστά (34-33) στα μισά της 2ης περιόδου. Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Παππάς και Φλιώνης, οι οποίοι εκτέλεσαν έξω από τα 6,75μ. κι έφεραν τον «Δικέφαλο» στο +3 (42-45) με το φινάλε του ημιχρόνου. Βέβαια, ο Δέδας έχασε τον Ανγκόλα, που τραυματίστηκε στο πρόσωπο και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

Στην 3η περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν επηρεασμένοι από την απώλεια του Ανγκόλα κι έβρισκαν σκορ μόνο από την περιφέρεια (48-52 στο 23’). Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς είχαν καλύτερο ρυθμό επιθετικά και με επιμέρους σκορ 9-2, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά (57-54 στο 25’).

Ο Χάμερ προσπάθησε να κρατήσει όρθια την ΑΕΚ και μείωσε (60-59 στο 27’), όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (69-59). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ηρακλή στο +7 (69-62).

Το πάρτι των ψηλών του Γηραιού συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με τους Σκορδίλη και Κουζέλογλου να κυριαρχούν και να φέρνουν την ομάδα τους στο +14 (82-68 στο 35’). Παρά τις προσπάθειες του Χάμερ, η αποκαμωμένη ΑΕΚ δεν είχε τρόπο να μείνει στο ματς και ως εκ τούτου οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα (86-74).

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74.

Ηρακλής-ΑΕΚ 86-74