ΒΟΛΕΪ

Ο Πήγασος Πολίχνης πέταξε έξω τον ΟΦΗ από το final 4

Ο Πήγασος Πολίχνης, με ανατροπή επικράτησε 3-2 σετ του ΟΦΗ

Ιστορική πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών πήρε ο Πήγασος Πολίχνης, επικρατώντας 3-2 σετ του ΟΦΗ.

Η ομάδα της δεύτερης κατηγορίας του ελληνικού βόλεϊ έκανε την έκπληξη με τρομερή ανατροπή, αφού οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 1-0 σετ. Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς και νωρίτερα, όμως ο ΟΦΗ σταμάτησε το match ball στο τέταρτο σετ και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας τον ρόλο του φαβορί, και πήρε το πρώτο σετ με σχετική άνεση (25-16).

Η εικόνα του ματς άλλαξε στο δεύτερο σετ. Ο Πήγασος ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς και κράτησε σταθερά προβάδισμα 3-4 πόντων, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ με 25-18.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ, κρατώντας τον έλεγχο ως το 15-12, με το ματς από κει και πέρα να παίρνει φωτιά. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με τον Πήγασο να είναι αυτός που βγήκε νικητής, για το 2-1 σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Πολίχνης ήταν αυτή που μπήκε… αγριεμένη και ξέφυγε στο +7 (12-5), με τον ΟΦΗ να μην τα παρατάει και να ροκανίζει τη διαφορά με μικρά σερί, ως το 24-23. Με τρομερή αντεπίθεση, σταμάτησε το ματς μπολ του Πήγασου και έκανε την ανατροπή, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ με 27-25.

Στο τάι μπρέικ το θρίλερ συνεχίστηκε. Ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία και διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα ενός, δύο πόντων ως το 13-12. Ο Πήγασος… ξύπνησε ξανά στο φινάλε και με σερί τριών πόντων πήρε τη νίκη με 15-13.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-22, 25-27, 15-13