BASKETLEAGUE

Εντυπωσιακός ΠΑΟΚ συνέτριψε 84-65 τον Προμηθέα

Πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Λοβ να είχε 21π

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν εντυπωσιακός απέναντι στον Προμηθέα, την οποίο συνέτριψε 84-65 σε εξ αναβολής ματς της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, υπερκαλύπτοντας μάλιστα και το -7 της ήττας στην Πάτρα στον πρώτο γύρο.

Έτσι, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβηκε στο 9-12, ενώ από την άλλη εκείνη του Μάκη Γιατρά γνώρισε την πέμπτη σερί ήττα και υποχώρησε στο 11-10.

Πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Λοβ να είχε 21π., τους Γκριν και Τολιόπουλο να είχαν από 12π., ενώ από 10π. είχαν οι Λι και Ρένφρο.

Από τον Προμηθέα, ξεχώρισε ο Σίμπσον με 16 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από νωρίς η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να είχε ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα τρίποντά του (11-14), μέχρι το 5’. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον ίδιο τρόπο με Λοβ και Γκριν για το δικό του προσπέρασμα (16-15) και το τέλος της πρώτης περιόδου να τον βρίσκει στο +4 (21-17).

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τους Πατρινούς να ξεκινούν πιο δυνατά και να πηγαίνουν στο +3 (25-28), με την ομάδα του Γιατρά να είχε το προβάδισμα (30-31), μέχρι το 16’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έσφιξαν πολύ αμυντικά και με μπροστάρη τον Τολιόπουλο έκαναν επιμέρους σκορ 11-2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +8 (41-33).

Με πρωταγωνιστή τον ΝτιΛίο ο ΠΑΟΚ μπήκε με σερί 5-0 στην αρχή του δεύτερου μέρους και ξέφυγε στο +13 (46-33). Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει με σουτ από την περιφέρεια και έτσι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (48-41), στο 23’. Εκεί, οι παίκτες του Λυκογιάννη έκαναν σερί 12-0 με Λοβ και Γκριν για το +19 (60-41), με τους φιλοξενούμενος να βρίσκουν σκορ με Φράνκαμπ, αλλά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν στο +13 (64-51).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας ξανά στο +19 (74-55), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Λυκογιάννη να παίρνει τη νίκη με το τελικό 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65

ΠΑΟΚ-Προμηθέας Πάτρας 84-65