Άλμα παραμονής για την Μπέρνλι με απίθανη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο

Έπεσε και μαθηματικά η Νόριτς!

Τρομερή ψυχή και χαρακτήρα δείχνει η Μπέρνλι! Η ομάδα του Μάικ Τζάκσον έκανε μυθική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας 2-1 στην έδρα της Γουότφορντ και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Παράλληλα, στέλνει την Γουότφορντ παρέα με την Νόριτς στην Championship, αφού τα «καναρίνια» πλέον μετά την ήττα τους από την Άστον Βίλα (2-0) και τη νίκη της Μπέρνλι, υποβιβάστηκαν και μαθηματικά. Την ίδια ώρα, η Γουότφορντ είναι στο -12 από τη σωτηρία και με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν και φαντάζει απίθανο να σωθεί.

Ο Ταρκόφσκι μόλις στο 8ο λεπτό έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του και έδωσε προβάδισμα στη Γουότφορντ, κάνοντας το 1-0. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ. Η Μπέρνλι το πάλευε στο δεύτερο μέρος και έκανε τη μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όταν ο Κορκ στο 83’ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μπράουνχιλ τρία λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 2-1 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη η Νόριτς υποβιβάστηκε και μαθηματικά, αφού ηττήθηκε 2-0 από την Άστον Βίλα σε συνδυασμό με τη νίκη της Μπέρνλι επί της Γουότφορντ.

Ο Γουότκινς στο 41’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τη Νόριτς να μην μπορεί να αντιδράσει και να πετύχει κάποιο τέρμα. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ινγκς στο 90+3’ όταν διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο άλλο ματς, η Μπράιτον επικράτησε 3-0 της Γουλβς, με γκολ των Μακ Άλιστερ στο 42’, Τροσάρ στο 70’ και του Μπισούμα στο 86’, ενώ η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με σκορ 2-1 την Σαουθάμπτον. Ο Ρομέου στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Έζε στο 60’ να κάνει το 1-1. Ο Ζαχά στο 90+2’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους «αετούς».