Ψύχραιμη η Λάρισα στα τελευταία λεπτά επικράτησε 84-77 του Προμηθέα Πάτρας

Κλειδώνει την 7η θέση η Λάρισα

Η ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, έδωσε στη Λάρισα τη νίκη (84-77) κόντρα στον Προμηθέα, με αποτέλεσμα να πάει στο 11-12 και να «κλειδώσει» σχεδόν την 7η θέση στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League.

Από την άλλη, η ομάδα της Πάτρας υποχώρησε στο 12-12 και έβαλε σε… κίνδυνο ακόμη και την 5η θέση.

Κορυφαίος για τη Λάρισα ήταν ο Ζάρας με 15 πόντους, με τον Μάριτς να είχε 13π. και τον Τσαϊρέλη να είχε 12π.

Από την ομάδα του Γιατρά, ξεχώρισε ο Σίμπσον με 20 πόντους.

Εξαιρετική εκκίνηση από τον Προμηθέα, ο οποίος χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα προηγήθηκε 11-2, στο πρώτο τρίλεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήταν η σειρά της Λάρισας να απαντήσει, όπου μέσα από απανωτές άμυνες και πρωταγωνιστές τους Ζάρα και Μάριτς έκανε επιμέρους σκορ 15-2, για το +4 (17-13), στο 9’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να το κλείνουν με το υπέρ τους 19-16.

Το ίδιο δυνατά μπήκε η ομάδα της Θεσσαλίας και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, ξέφυγε στο +10 (26-16), με τους Πατρινούς να αντιδρούν με Δ. Αγραβάνη και να πλησιάζουν στο τρίποντο (26-23), στο 14’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Λάρισα, η οποία με καταιγισμό από τα 6,75μ. με Παπαντωνίου και Ζάρα κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +14 (44-30).

Βελτιωμένος επιθετικά ξεκίνησε ο Προμηθέας στο δεύτερο μέρος και με τον Σίμπσον έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (49-41), στο 24’. Η λύση για τους γηπεδούχους ήρθε ξανά με τα τρίποντα για το νέο +13 (57-44), με τον Άντριτς να μειώνει εκ νέου (57-50), αλλά την ομάδα του Τακιανού να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +9 (61-52).

Τρομερή αρχή έκαναν οι Πατρινοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Σίμπσον και Άντριτς έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-17, για το +3 (66-69), στο 35’. Στη συνέχεια, η Λάρισα έσφιξε αμυντικά και με Μούντι και Τσαϊρέλη απάντησε με 7-0 για το +4 (73-69), στο 37’. Ο Δ. Αγραβάνης μείωσε στο καλάθι (73-71), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Γιατρά έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77