ΒΟΛΕΪ

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε 3-1 σετ στην Κροατία

Πήρε και μαθηματικά την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 3-1 σετ στην Κροατία και με «5 στα 5» πήρε και μαθηματικά την πρόκριση, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της στο γκρουπ και παίρνοντας το «εισιτήριο» για τη διοργάνωση την επόμενη χρονιά.

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω αρχικά, όμως βρήκε τις λύσεις και έκανε την ανατροπή.

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε έμεινε στην αρχή κοντά στο σκορ με τους Κροάτες, ωστόσο στο τέλος έχασε το πρώτο σετ 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η Εθνική βελτίωσε πολύ την υποδοχή της και με τα μπλοκ απέκτησε διαφορά ασφαλείας (12-16). Οι Κροάτες αντέδρασαν, έκαναν επιμέρους σκορ 5-2 και μείωσαν στο -1. Οι Έλληνες διεθνείς ξαναπήγαν στο +4 και ισοφάρισαν τα σετ.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική μπήκε αποφασισμένη και έφτασε στο +6 τρεις φορές και έφτασε στο προβάδισμα.

Στην αρχή του τέταρτου σετ, χάθηκε η συγκέντρωση των Ελλήνων παικτών και οι Κροάτες έφτασαν στο 3. Εκεί, οι παίκτες του Ιταλού ομοσπονδιακού τεχνικού ισοφάρισαν αρχικά με 4-0 σερι, το ματς πήγε στο 25-25 και στο 26-26, οπότε φτάσαμε στο τελικό 26-28 και στην πρόκριση.