Ο ΠΑΟΚ νίκησε 97-92 τον Προμηθέα Πάτρας

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζέιλεν Ράιλι με 21 πόντους

Με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Ράιλι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκαμψε την αντίσταση του Προμηθέα (97-92), ανεβαίνοντας στο 4-2 στην Basket League.

Από την άλλη, οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 2-2.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν κορυφαίος για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Φράνκε με 18π. και 8 ασίστ. Νταμπλ-νταμπλ για τον Χαντς με 14π. και 10 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Κουλμπόκα και Γιανγκ με 22π. και 21π. αντίστοιχα.

Καλή εκκίνηση και από τους δύο, αλλά ο Προμηθέας έκανε την… ιδανική, αφού χωρίς να χάσει σουτ πήγε αρχικά στο +5 (11-16), ενώ η καλή άμυνα του έδωσε αιφνιδιασμούς για το +9 (13-22), στο 7’. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ κρατήθηκε χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ (23-28), με τον Τανούλη να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +7 (23-30), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστή τον Χαντς, οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά (30-34) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρέμεινε το ίδιο πιεστικός στην άμυνα και υποχρεώνοντας τους Πατρινούς σε λάθη, βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με τον Τσιακμά, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα (41-39), στο 17’. Η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με τον Μουράτο για την ανατροπή (44-46), με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά (46-47).

ΠΑΟΚ-Προμηθέας Πάτρας 97-92

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα (51-49). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η αναμέτρηση απέκτησε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό με τον Προμηθέα να περνά ξανά μπροστά (57-59), στο 25’. Στη συνέχεια, ο Κουλμπόκα έκανε ένα μίνι ξέσπασμα και έστειλε τους Πατρινούς στο +5 (65-70), με τον Σαλούστρο να διαμορφώνει το 67-70 της τρίτης περιόδου.

Με τον ορεξάτο Ράιλι, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (72-72) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου και αποκτώντας το μομέντουμ πήγαν στο +4 (80-76), στο 34’. Η μοναδική αντίδραση του Προμηθέα ήταν ένα καλάθι του Κάουαν, με τον Ράιλι να κάνει ακόμη ένα προσωπικό κρεσέντο και να στέλνει τον ΠΑΟΚ στο +11 (89-78), στο 38’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Λυκογιάννη έκαναν διαχείριση και πήραν τη νίκη με το τελικό 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92