Η Παρτίζαν έκαμψε την αντίσταση (83-77) της μαχητικής Μπάγερν Μονάχου

Με την τρίτη σερί της νίκη παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας

Η «λαβωμένη» και μαχητική Μπάγερν Μονάχου έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς, η οποία επικράτησε 83-77 και ανεβαίνοντας στο 7-9 παρέμεινε κοντά στην πρώτη οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ των Σέρβων ήταν ο Έξουμ με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Λεσόρ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 16π. και 11 ριμπάουντ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για περίπου 20 λεπτά, έχοντας 2 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Από τους Βαυαρούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 5-12, ξεχώρισε ο Χάντερ με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Φουριόζα εκκίνηση από την Παρτίζαν, η οποία προηγήθηκε 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Η Μπάγερν αντέδρασε και πλησίασε στο καλάθι (11-9), αλλά ο Πάντερ απάντησε για το +7 (17-10) των Σέρβων, στο 8’. Στα τελευταία δύο λεπτά. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +5 (19-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Παρτίζαν είχε σταθερά το προβάδισμα, με την Μπάγερν να προβάλει αντίσταση και να ήταν κοντά (35-29), μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έσφιξε αμυντικά και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σερί 6-0, για το +12 (41-29).

Το ίδιο δυνατά συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος για το +13 (47-34) και διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (49-37), μέχρι το 26’. Εκεί, η Μπάγερν κατέβασε την απόσταση σε μονοψήφια τιμή (49-42), αλλά ο Έξουμ απάντησε αμέσως και έστειλε τους Σέρβους στο +15 (57-42), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +10 (59-49).

Ο Έξουμ έστειλε ξανά τη διαφορά στο +13 (64-51) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τους Βαυαρούς να απαντούν και να κατεβάζουν τη διαφορά στο -5 (68-63), στο 34’. Έτσι κύλησε το ματς, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο -4 (81-77), στο 39’. Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα η Παρτίζαν έβγαλε άμυνες και οι βολές του Μαντάρ διαμόρφωσαν το 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 41-29, 59-49, 83-77

Παρτίζαν-Μπάγερν Μονάχου 83-77