Η Μακάμπι πάτησε 80-72 και την Εφές με ανατροπή

Κορυφαίος του ματς ήταν ο μεγάλος ηγέτης της Μακάμπι, Λορέντζο Μπράουν

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές με σκορ 80-72, ανεβαίνοντας στο 9-7 και πετυχαίνοντας την έβδομη νίκη της σε οκτώ αγώνες στο Ισραήλ.
Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν να χάνουν με 10 (55-65) στα τέλη της τρίτης περιόδου, όμως με ένα εντυπωσιακό 16-0 σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν γερό προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, εξασφαλίζοντας τη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο μεγάλος ηγέτης της Μακάμπι, Λορέντζο Μπράουν. Ο Αμερικανός με ισπανικό διαβατήριο πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, όντας καθοριστικός στο διάστημα που ανέτρεψε το ματς η Μακάμπι. 12 πόντους είχε ο Ντιμπαρτολομέο, από 11 Κόλσον και Άνταμς.
Για την Εφές, που έπεσε στο 8-8 και συνεχίζει να προβληματίζει, 20 πόντους είχε ο Κλάιμπερν, 14 ο Μπομπουά και 13 με 7 ασίστ ο Μίσιτς.

To ματς

Η Μακάμπι μετά το πρώτο αναγνωριστικό ξεκίνημα πήρε πολύ γρήγορα… φόρα και με πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν πήγε γρήγορα στο +9 (19-10). Η Εφές είχε μεγάλα αμυντικά προβλήματα στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο η διαφορά να γίνει διψήφια (24-14). Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η πρωταθλήτρια Ευρώπης άρχισε να βγάζει αντίδραση. Με πρωτοστάτη τον Κλάιμπερν, η Εφές γρήγορα έφερε το ματς στα ίσια (36-36), ενώ λίγο αργότερα μπήκε και μπροστά στο σκορ με +4 (39-43). Ο αγώνας από εκεί και πέρα πήρε τη μορφή ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 44-45.

Το «ντέρμπι» καλά κρατούσε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνουν η μία την άλλη αμυντικά στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου. Το σκορ ήταν 53-51 στα μέσα της περιόδου, όμως κάπου εκεί πήρε «φωτιά» ο Μπομπουά, με την Εφές να τρέχει ένα 14-2 και να φεύγει μπροστά με 10 (55-65). Ένα καλάθι του Άνταμς, διαμόρφωσε το 57-65 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ένα προσωπικό σερί 7-0 του ηγετικού Λορέντζο Μπράουν, αρκούσε για να φέρει την Μακάμπι ξανά μπροστά στο σκορ (68-67). Το ξέφρενο σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και έφτασε στο 16-0, με αποτέλεσμα να βρεθούν ξαφνικά στο +10 (77-67) και να καθαρίσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72