BASKETLEAGUE

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε τον 97-60 τον Απόλλωνα Πάτρας!

Σκόραραν και οι δώδεκα που χρησιμοποίησε ο Άρης Λυκογιάννης

Με πολυφωνία στην επίθεση και το γκάζι… πατημένο από την αρχή, ο ΠΑΟΚ συνέτριψε 97-60 τον Απόλλωνα Πάτρας, κλείνοντας στο 7-4 τον πρώτο γύρο της Basket League. Από την άλλη, η ομάδα της Αχαΐας υποχώρησε στο 3-8.

Σκόραραν και οι δώδεκα που χρησιμοποίησε ο Άρης Λυκογιάννης, με τον Χαντς να ήταν κορυφαίος με 16 πόντους και τον Ράιλι να προσθέτει 14π.

Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χέινς-Τζόουνς με 13 πόντους.

Φουριόζο ξεκίνημα από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε 12-5 στα πρώτα πέντε λεπτά. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον ορεξάτο Ράιλι και τον Χαντς να την στέλνουν στο τέλος στο +13 (23-10).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον «ζεστό» Σάιμπερτ έστειλαν τη διαφορά στο +20 (35-15), στο 14’. Ο Απόλλων βρήκε πόντους με Καλχούν και Ντέιβις (37-21), αλλά ο ΠΑΟΚ πάτησε ξανά το… γκάζι και με μπροστάρηδες τους Φράνκε και Ράιλι έκλεισε το ημίχρονο με το +23 (50-27).

Γκαζωμένος ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ και στο δεύτερο μέρος με τους Φράνκε και Πόλεϊ να τον στέλνουν αρχικά στο +26 (59-33) και ο Χαντς στο +31 (68-37), στο 27’. Οι Πατρινοί δεν έδειχναν διάθεση να αντιδράσουν ούτε στα τελευταία λεπτά και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +33 (73-40).

Με απανωτά τρίποντα μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +41 (87-46), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ελεύθερο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 97-60.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60