Άλωσε με το «καλησπέρα» την έδρα της Μονακό η Μακάμπι

Έκανε με break το πρώτο βήμα προς την πρόκριση στο Final-4 της Ευρωλίγκας!

Ξεκίνησε ιδανικά και με εμφατικό break τη σειρά με τη Μονακό, κάνοντας το σημαντικότατο πρώτο βήμα προς την πρόκριση στο Final-4 της φετινής Ευρωλίγκας η Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Οι Ισραηλινοί παρουσίασαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ, είχαν σταθερά το προβάδισμα, έλεγξαν τον ρυθμό του ματς και τελικά πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 79-67, και πήραν με το «καλησπέρα» το πλεονέκτημα της έδρας από τους Μονεγάσκους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την βραδιά με μόλις 4/26 τρίποντα!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπόλντγουιν (20π, 6 ασίστ, 6 ριμπ.), Λορέντζο Μπράουν (15π, 4 ασίστ) και Νίμπο (12π, 8 ριμπ.), ενώ για τη Μονακό από 15 πόντους σκόραραν οι Μάικ Τζέιμς και Ντιαλό.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μονακό να μπαίνει πιο δυνατά, επιτρέποντας στη Μακάμπι να σκοράρει μόλις δύο πόντους στα τρία πρώτα λεπτά αγώνα και παίρνοντας προβάδισμα με 6-2. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 10-10 χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κόλσον, ενώ η Μακάμπι πήρε και το πρώτο προβάδισμά της στο ματς, με 13-10. Ο Τζέιμς με έξι σερί δικούς του πόντους έβαλε ξανά μπροστά τη Μονακό, αλλά ο Μπόλντογουιν ευστόχησε σε τρίποντο από τα 8 μέτρα με τη λήξη της πρώτης περιόδου, για το 16-18 υπέρ των Ισραηλινών.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Μακάμπι να έχει βρει ρυθμό και τη Μονακό να δυσκολεύεται, χωρίς να βρίσκει λύσεις στην επίθεσή της. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά στο ματς (18-24), με μικρό σερί 6-2, πριν οι γηπεδούχοι πλησιάσουν στο καλάθι (22-24). Με πρωταγωνιστές του Μπόλντγουιν και Μπράουν η Μακάμπι προηγήθηκε με 34-27 στο 27’, με τους Μονεγάσκους να πλησιάζουν σε «απόσταση αναπνοής» (33-36) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, παρότι είχε 0/10 τρίποντα σε εκείνο το σημείο του ματς.

Η Μακάμπι μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στην τρίτη περίοδο, επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια με σερί 11-3, χάρη στο οποίο έφτιαξαν και την πρώτη διψήφια διαφορά τους στο παιχνίδι (36-47). Η Μονακό σκόραρε μόνο το πρώτο της εύστοχο τρίποντο στα πρώτα 3,5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, συνέχισε να έχει εκτός ρυθμού του καλύτερούς της παίκτες, μειώνοντας απλώς σε 50-60 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπράουν, Κόλσον και Μπόλντγουιν χάρισαν στη Μακάμπι προβάδισμα 16 (!) πόντων (50-66) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τη Μονακό να μειώνει τη διαφορά σε μονοψήφιο (57-66) με συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς. Ωστόσο, αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστική προσπάθεια των γηπεδούχων για να πλησιάσουν, με τη Μακάμπι να απαντάει με σερί 21-11 για το τελικό 67-79! Η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (27-4, 21:45), ξανά στο Πριγκιπάτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-36, 50-60, 67-79