Ανάσα παραμονής το Μαρούσι νίκησε με 85-74 τον Κολοσσό Ρόδου

Μεγάλη εμφάνιση με 25 πόντους ο Γιαννόπουλος

Πήρε νίκη-χρυσάφι στη «μάχη» της παραμονής στη Stoiximan Basket League το Μαρούσι!

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη επικράτησε με 85-74 του Κολοσσού Ρόδου για την 11η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι που μετά την πρώτη περίοδο κυριάρχησε, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο της και έκανε δικό της ένα ροζ φύλλο που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό στη συνέχεια.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Χάρης Γιαννόπουλος με 25 πόντους, 5/12 τρίποντα και 8 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Αϊζέια Μπρίσκο που σημείωσε 20 πόντους με 6/10 σουτ, 7/10 βολές και 10 ασίστ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Άντριου Γκάουντλοκ μέτρησε 19 πόντους με 3/7 τρίποντα.

Με αυτό τον τρόπο το Μαρούσι ανέβηκε στη βαθμολογία με ρεκόρ 3-7. Διπλό το κακό για την ομάδα των Δωδεκανήσων, αφού εκτός του ότι υποχώρησε στο 4-6, έμεινε εκτός διεκδίκησης εισιτηρίου για το Final-8 του Κυπέλλου.

Ανταγωνιστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (9-10 στο 6′), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη στο 16-16. Η συνέχεια, όμως, ανήκε στους γηπεδούχους που είχαν σε εξαιρετική μέρας τους Γιαννόπουλο και Μπρίσκοου!

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη έτρεξε ένα 27-9, που του εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (43-25). Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί, πηγαίνοντας ακόμα και στο +22 (50-28), που τους σφράγισε ουσιαστικά και την υπόθεση του ροζ φύλλου.

Ωστόσο, ο Κολοσσός αντέδρασε, ήταν εύστοχος επιθετικά και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (68-59), ενώ έφτασε στο -5 (79-74), αλλά στο φινάλε η κόπωση ήταν εμφανής και το Μαρούσι πήρε τη νίκη με 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74.