Το Περιστέρι bwin «εκτέλεσε» με 15 τρίποντα την ΑΕΚ Betsson BC, επικρατώντας 89-78

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τελείωσε το ματς με 15/35 τρίποντα

Με μεγάλη αποτελεσματικότητα έξω από τα 6,75μ., το Περιστέρι bwin νίκησε 89-78 την ΑΕΚ Betsson BC στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και έκλεισε τον πρώτο γύρο της Stoiximan Basket League με το θετικό 6-5.

Αντίθετα, η «Ένωση» υποχώρησε στο 5-6, μένοντας μάλιστα χωρίς εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς. Κομβική στιγμή για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τελείωσε το ματς με 15/35 τρίποντα και είχε για κορυφαίους τους Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ και Λεωνίδα Κασελάκη με 23π. και 17π. αντίστοιχα.

Από το σύνολο του Ζοάν Πλάθα, ξεχώρισε ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε με 14π. και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλους 13π. πρόσθεσε ο Τσέισον Ραντλ.

Η 6η θέση του Περιστερίου bwin της επιτρέπει να αποφύγει έναν εκ των Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδος, εν αντιθέσει με την AEK Betsson BC.

Το ματς:

Με τους Ράγκλαντ, Λοβ, Κασελάκη, Ντάνγκουμπιτς και Τόμπσον άρχισε ο Βασίλης Σπανούλης το παιχνίδι για το Περιστέρι bwin, με τους Χολ, Νετζήπογλου, Κουζμίνσκας, ΜακΡέι και Καμπενγκέλε ο Ζοάν Πλάθα για την ΑΕΚ Betsson BC.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-0) με τον Κασελάκη, με την ΑΕΚ Betsson BC να απαντά με ένα σερί 9-0 για το 7-11 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι Περιστεριώτες ήταν άστοχοι, όμως οι Γουίλιαμς και Πουλιανίτης με δύο τρίποντα έστειλαν τις δύο ομάδες ισόπαλες (17-17) στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Εκ νέου άστοχο το Περιστέρι bwin στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Μέχρι να το πάρουν… επ’ ώμου οι Μήτρου-Λονγκ και Κασελάκης, που έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα εννέα πόντων (30-21) στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Πλάθα -που έβλεπε την ομάδα του να έχει πετύχει μόλις τέσσερις πόντους στα 6 πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου- κάλεσε τάιμ άουτ, για να δει εν συνεχεία και αντίδραση με τις βολές και το κάρφωμα του Καμπενγκέλε (30-25). Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Βασίλης Σπανούλης, η διάθεση που έδειχνε η ομάδα του Έλληνα τεχνικού στην επίθεση με τα κερδισμένα ριμπάουντ, τη βοήθησαν να χτίζει διαφορές που όμως μάζευε η «Ένωση». Εντέλει, χάρη και στις τρεις βολές του Μήτρου-Λονγκ, το Περιστέρι bwin πήγε με προβάδισμα έξι πόντων (41-35) στα αποδυτήρια.

Χωρίς τον Κουζμίνσκας λοιπόν συνέχισαν σ’ όλο το δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι». Οι δύο ομάδες έμεναν κοντά στο σκορ, με τον Τίλμαν να μειώνει στους δύο πόντους (44-42) ύστερα από δυόμισι λεπτά. Ωστόσο, η ΑΕΚ Βetsson BC δεν έχτισε πάνω στο μομέντουμ της, με το Περιστέρι bwin να παίρνει πολλά ελεύθερα τρίποντα, να αξιοποιεί το γρήγορο τέμπο και να φτάνει στο +10 (54-44) στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αντιαθλητικό που δόθηκε στον Καράμπελα, έφτασαν στο +14 (58-44). Το άμεσο και το έμμεσο τρίποντο των Ραντλ και Νετζήπογλου, αντίστοιχα, έριξαν τη διαφορά στους οκτώ (58-51), με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται στο +11 (68-57) για τους Περιστεριώτες.

Το τρίποντο του Καμπενγκέλε έφερε την ΑΕΚ Βetsson στο 70-64, ενάμισι λεπτό μετά το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Κασελάκη να δίνει εκ νέου προβάδισμα δέκα πόντων στο Περιστέρι bwin. Το τρίποντο του Ραντλ στα 5’51” πριν το φινάλε έγραψε το 75-70, μια διαφορά που διατηρήθηκε για το 82-77 (36′). Η ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6,75μ. συνέχιζε να παίζει σημαντικό ρόλο, μέχρι και το τελικό 89-78.