ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ανατρεπτικός ΟΦΙ κόντρα στην Κηφισιά!

Ο ΟΦΙ επικράτησε με ανατροπή (2-1) της Κηφισιάς στο «Βουζουνεράκειο».

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισε ο ΟΦΙ, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της Κηφισιάς στο «Βουζουνεράκειο» για την 8η αγωνιστική της Super League 2.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν καλός με τη δυσκολία των δύο ομάδων για δημιουργία ευκαιριών να είναι εμφανής λόγω της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη την ώρα στην Ιεράπετρα.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα καταγράφθηκε στο 17ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους με τον Οικονομίδη να σουτάρει από μακριά και τον Καραγκιόζη να διώχνει αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 29΄ ήταν η σειρά του ΟΦΙ να απειλήσει με τον Μεσσιδόρο να σουτάρει και τον Κολοβούρη να μπλοκάρει μετά από κόντρα της μπάλας σε αμυνόμενο. Στο 34΄ η Κηφισιά άνοιξε το σκορ μετά από κάθετη πάσα του Οικονομίδη, ο Τετέι βρέθηκε σε θέση «τετ-α-τετ» πλασάροντας σωστά τον Καραγκιόζη για το 0-1.

Ο ΟΦΙ κατάφερε να ισοφαρίσει δευτερόλεπτα πριν ην ανάπαυλα με τον Βουό να κλέβει τη μπάλα, τον Κατάλντι να πασάρει στο Μεσσίδορο και εκείνος με ωραίο πλασέ να κάνει το 1-1 στέλνοντας την ομάδα του ισόπαλη στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στάϊκου Βεργέρη ήταν πιο δραστήρια πιέζοντας την αντίπαλό της. Στο 54΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τους Αντερέγκεν και Μεσσιδόρο να συνεργάζονται υποδειγματικά και τον πρώτο να σουτάρει άστοχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Έξι λεπτά αργότερα η έκβαση ήταν διαφορετική, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ανατροπή του σκορ με τον Μεσσιδόρο να κλέβει ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και τον Αντερέγκεν στη συνέχεια να πλασάρει κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Ο ΟΦΙ είχε νέα καλή στιγμή στο 70΄ για να αποκτήσει διαφορά δύο τερμάτων με τον Βουό να σουτάρει αλλά τη μπάλα να περνάει άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά η Κηφισιά προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά ο ΟΦΙ κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ πανηγυρίζοντας στο τέλος ένα σπουδαία «τρίποντο».

ΟΦΙ: Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο (88΄Καζάου), Κατάλντι (46΄Κοντοές), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ, Λεμονής (69΄Ντε Λορέντζι), Βουό, Χιντζίδης (69΄Ψάνης), Αντερέγκεν (69΄Τασιουλής)

Κηφισιά: Κολοβούρης, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Ντοριβάλ (79΄Φερέϊρα), Πρίτσας (58΄Παπασάβας), Οικονομίδης (58΄Αγγελόπουλος), Καλλέργης (69΄Κρητικός), Τετέι, Καραγκούνης (79΄Γιαννιτσάνης)