WTA

Άνετη επικράτηση της Μαρίας Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στη Ρώμη

Επιβλήθηκε της Varvara Gracheva με 6-2, 6-2

83 λεπτά ήταν αρκετά για τη Μαρία Σάκκαρη, που επιβλήθηκε της Varvara Gracheva με 6-2, 6-2 και προκρίθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα στον 3ο γύρο του Internazionali BNL d’ Italia.

Διαχειρίστηκε πολύ καλά το ματς η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, απέναντι σε μια παίκτρια που είχε ήδη 3 νίκες στο Foro Italico, αφού ξεκίνησε από τα προκριματικά. Δεν της άφησε πολλά περιθώρια και κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς της σε όλες τις περιστάσεις, σβήνοντας και τα 4 break points που αντιμετώπισε (όλα στο 2ο σετ).

Ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με το τελικό αποτέλεσμα να αποτυπώνει λίγο-πολύ και τη εικόνα του αγώνα. Το πρώτο break ήρθε αρκετά νωρίς για την Ελληνίδα παίκτρια, που προηγήθηκε με 3-1 στο 1ο σετ και μάλιστα είχε διπλό break point στο 5ο game για να κάνει και το διπλό break.

H Gracheva κατάφερε με 4 κερδισμένους πόντους στη σειρά να μειώσει σε 3-2, ωστόσο αυτό δεν ήταν πρόβλημα για τη Μαρία, που κέρδισε τα 3 επόμενα games και τελικά “σφράγισε” με double break την κατάκτηση του 1ου σετ με 6-2, σε 36 λεπτά.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με περισσότερη πίεση για τη Σάκκαρη, που χρειάστηκε να σβήσει 3 break points στο 2o game για να αποφύγει το break και να ισοφαρίσει σε 1-1, μετά απ’ αυτό όμως ήταν ξανά κυριαρχική, κάνοντας απανωτά break για να φτάσει να προηγείται με 5-1. H Gracheva το πάλεψε, είχε break point για το 5-3 και έσβησε 3 match points στο 8ο game, τελικά όμως η Μαρία έκαμψε την αντίστασή της και έκλεισε και αυτό το σετ με το ίδιο σκορ, ολοκληρώνοντας τη νίκη της σε 1 ώρα και 23 λεπτά αγώνα.

Έχει πλέον 2 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις κόντρα στην Gracheva η Σάκκαρη, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της στη φετινή σεζόν στο 18-8 νίκες, ενώ πέτυχε την 11η νίκη της στο Foro Italico της Ρώμης, όπου ήταν ημιφιναλίστ το 2019 – στον πρώτο της μεγάλο χωμάτινο ημιτελικό.

Στη 16άδα έχει προκριθεί 4 φορές στην καριέρα της – από τις 5 συνολικά που συμμετείχε στο κυρίως ταμπλό – και θα προσπαθήσει την Κυριακή να προσθέσει μια ακόμα, αντιμετωπίζοντας μια Ουκρανή παίκτρια, είτε τη Lesia Tsurenko, είτε την Anhelina Kalinina.