Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Ρόδο!

Πέρασε σαν σίφουνας από τη Ρόδο με σκορ 96-59!

Παρόλο που ο Κολοσσός είχε ρεκόρ 9-1 στην έδρα του, οι «πράσινοι» δεν συνάντησαν κανένα εμπόδιο απέναντι στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, και επικράτησαν άνετα με σκορ 96-59, ανεβαίνοντας στο 16-5 στην Basket League! Στο 10-11 οι Ροδίτες, των οποίων το τελικό πλασάρισμα θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τελευταίο, ανεβάζοντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όλο και περισσότερο τη διαφορά και δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Πέντε διψήφιους είχε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, αφόυ 16 πόντους πέτυχε ο Αγραβάνης, 15 ο Π. Καλαϊτζάκης, από 11 οι Γκριγκόνις, Λι και 10 ο Μπέικον. Από πλευράς Κολοσσόυ, ξεχώρισε με 12 πόντους ο Μάικ Ντίξον, μοναδικός διψήφιος των γηπεδούχων.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ χαμηλό ρυθμό και τις δύο ομάδες αρκετά άστοχες. Σταδιακά, ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει το χέρι του και έβαλε δύο τρίποντα με Μπέικον και Γουίλιαμς, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με σκορ 8-12. Η διαφορά πήγε με τρεις διαδοχικές βολές του Μπέικον στο +7 (8-15), ενώ λίγο αργότερα ένα γκολ φάουλ του Αγραβάνη έγραψε το 10-19. Τελικά με νέο καλάθι του Έλληνα φόργουορντ και βολές του Γκριγκόνις διαμορφώθηκε το 10-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Λι έβαλε τρίποντο φέρνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +16 (10-26). O Aμερικανός πήρε «φωτιά», σκοράροντας δύο ακόμη μακρινά σουτ για το 12-32, με τον Γ. Καλαϊτζάκη να υπογράφει το 12-34. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε έναν… διαγωνισμό τριπόντων με πρωταγωνιστές τους Ντίξον, Κόφεϊ, Αγραβάνη και Καλαϊτζάκη, ο οποίος έφερε το σκορ στο 19-42. Η διαφορά εκτινάχθηκε με τρεις βολές του Αγραβάνη και στο +26 (19-45). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-52. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 4-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, στέλνοντας τη διαφορά και πάλι στο +26 (29-55), με Καλαϊτζάκη και Γουίλιαμς να γράφουν για πρώτη φορά ένα +28 (33-61). Το σκορ έμεινε κολλημένο για αρκετή ώρα, μέχρι Μπέικον και Παπαγιάννης να το… ξεκολλήσουν για το νέο νταμπλ σκορ (33-66). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 40-72.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν με άνεση το προβάδισμά τους στην διαδικαστική τέταρτη περίοδο, κρατώντας τη διαφορά σταθερά στους τριάντα πόντους (48-78). Ο Κολοσσός με Μορέιρα και Σμιθ κατάφερε να μειώσει στους 25 (53-78), όμως ο Γκριγκόνις έβαλε τρίποντο για το 53-81 και ακόμη ένα για το 53-84. Ο Λιθουανός βρήκε ρυθμό στο μακρινό σουτ, υπογράφοντας με το τρίτο συνεχόμενο σουτ από τα 6.75 το 53-88. Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 59-96.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-72, 59-96