BASKETLEAGUE

Η Καρδίτσα νικώντας 85-83 τον Ιωνικό εξασφάλισε την παραμονή της στην Basket League!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς και με τον Ιωνικό να προηγείται για πάνω από 39 λεπτά

Με τα μεγάλα σουτ του Γκάλινατ στα τελευταία λεπτά και τις κρίσιμες βολές του Πρίτζετ στα 13,2’’ πριν από τη λήξη, η Καρδίτσα νίκησε 85-83 τον Ιωνικό και έμεινε στην Basket League.

Έτσι, οι νεοφώτιστοι ανέβηκαν 5-17 και θα παίζουν στα μεγάλα… σαλόνια και την επόμενη σεζόν, ενώ από την άλλη η ομάδα της Νίκαιας τερμάτισε στην τελευταία θέση με 4-18 και θα αγωνίζεται στην Α2!

Ο Ιωνικός είχε το προβάδισμα για πάνω από 39 λεπτά στο ματς, φτάνοντας μέχρι και το +15 (27-42), ενώ ήταν στο +12 (67-79), μέχρι το 36′. Αυτό, κυρίως χάρη στον Μπαρτ, ο οποίος μέτρησε 29 πόντους και 9 ασίστ. Ωστόσο, ήταν και ο μοιραίος, καθώς αστόχησε στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού.

Από την άλλη, ο Γκάλινατ ήταν εξαιρετικός με 31 πόντους, ενώ ένα δικό του μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε (83-83) στα 35,9” πριν από τη λήξη. Εξίσου καλός -ειδικά στην τέταρτη περίοδο- και ο Πρίτζετ με 17π., έχοντας φυσικά και τις 2/2 βολές για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο παιχνίδι, στα 13,2” πριν από τη λήξη!

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Ιωνικό, ο οποίος πήγε στο 3-10 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, η Καρδίτσα αντέδρασε με Έβανς και Γκιουζέλη, πλησιάζοντας στο -3 (13-16), στο 6’. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά, η ομάδα της Νίκαιας ανέκτησε τον έλεγχο και με τον ορεξάτο Αρσενόπουλο από τον πάγκο έκλεισε με σερί 9-0 το πρώτο δεκάλεπτο, για το +12 (13-25).

Με καλάθια του Μπαρτ, ο Ιωνικός ξέφυγε στο +13 (17-30) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου και με τους Λέισι και Χόκινς να μπαίνουν στην… εξίσωση έφτασε στο +15 (27-42), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με μπροστάρηδες τους Έβανς και Γκάλινατ «ψαλλίδισαν» τη διαφορά στο -4 (41-45), με τον Μάιερς να κάνει 1/2 βολές και να διαμορφώνει το 41-46 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ορεξάτο Γκάλινατ η Καρδίτσα έκανε επιμέρους σκορ 8-2 στην αρχή του δεύτερου μέρους και ισοφάρισε (48-48), στο 23’. Στη συνέχεια, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Αγραβάνη στον Αρσενόπουλο έκοψε το μομέντουμ των γηπεδούχων και το… έδωσε στον Ιωνικό, ο οποίος ξέφυγε στο +6 (50-56), στο 26’, ενώ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τον «ζεστό» Μπαρτ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5 (56-61).

Με τον Μπαρτ να συνεχίζει το… βιολί του και να μην έχει αντίπαλο ο Ιωνικός ξέφυγε στο +12 (61-73), στο 34’. Η Καρδίτσα βρήκε κάποια καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, αλλά η ομάδα της Νίκαιας διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας της (67-79), μέχρι το 36’. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση μέσα από την άμυνά τους και με Πρίτζετ και Γκάλινατ έκαναν επιμέρους σκορ 12-1, πλησίασαν στο καλάθι (78-80), στο 1:15’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κρατούνταν μπροστά χάρη στις βολές, με τον Γκάλινατ να ισοφαρίζει (83-83), με ένα μεγάλο τρίποντο στα 35,9’’. Η Καρδίτσα έκανε το κλέψιμο στην επόμενη άμυνα, με τον Πρίτζετ από τη γραμμή να κάνει 2/2 για το πρώτο προβάδισμά της (85-83), στα 13,2’’. Στην τελευταία επίθεση του ματς ο Μπαρτ αστόχησε και έτσι η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε τη νίκη και έμεινε στην κατηγορία!

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83