Άντεξε απέναντι στον Πανιώνιο ο μαχητικός Αλμυρός!

Ο Αλμυρός των 10 παικτών για περίπου 60΄ πήρε σπουδαίο βαθμό (1-1) κόντρα στον Πανιώνιο

Ο μαχητικός Αλμυρός των δέκα ποδοσφαιριστών για περισσότερο από μία ώρα κατάφερε να αντέξει στην πίεση του Πανιωνίου και να πάρει σπουδαίο βαθμό μετά το τελικό 1-1 για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Αλμυρός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, φτάνοντας μάλιστα στην πρώτη σημαντική στιγμή του αγώνα με τον Λεόν να επιχειρεί το δυνατό σουτ στο 8΄, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Όσο περνούσε η ώρα ο Πανιώνιος κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο φέρνοντας το ματς στα δικά του κυβικά.

Η αποβολή του Εγκουέμ μόλις στο 34ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων, με τον Πανιώνιο να έχει την πρώτη του ουσιαστική στιγμή έξι λεπτά αργότερα και τον Κανδηλάκη να πέφτει γρήγορα πάνω στον Λιούμη προτού εκείνος γίνει απειλητικός για την εστία του Χανιωτάκη.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλμυρός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντιατά να «κρεμάει» τον Κραβαρίτη για το 1-0 των γηπεδούχων. Μεγάλη συμβολή στο γκολ είχε και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Χανιωτάκης, ο οποίος αφού πρώτα αποσόβησε το γκολ σε τρεις περιπτώσεις, βρήκε γρήγορα με μακρινό βολέ τον Ντιατά, ο οποίος στη συνέχεια άνοιξε το σκορ.

Μετά το 1-0 ο Πανιώνιος ήταν αναγκασμένος να βγει ακόμα περισσότερο μπροστά ανεβάζοντας τις γραμμές του. Το γκολ της ισοφάρισης δεν άργησε να έρθει αφού στο 67΄ ο Γροντής εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λιούμης με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον «ιστορικό».

Ο Αλμυρός, στην τελευταία του στιγμή στον αγώνα, είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 73΄ με τον Ντιονίσιο να κλέβει τη μπάλα εντός αντίπαλης περιοχής βρισκόμενος μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά δεν κατάφερε να περάσει και τον Κραβαρίτη ο οποίος έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος πίεσε ψάχνοντας το γκολ της νίκης, ο Αλμυρός αμύνθηκε αποτελεσματικά ψάχνοντας τις δικές του στιγμές με αντεπιθέσεις αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα του χάριζε μια παλικαρίσια νίκη.

Πολύ σημαντικός στο τέλος ο βαθμός για τον Αλμυρό καταφέρνοντας να μείνει ισόπαλος 1-1 απέναντι σε μια ομάδα που έχει στόχο να πρωταγωνιστήσει στην κατηγορία βρισκόμενος μάλιστα για περίπου μία ώρα με παίκτη λιγότερο στο ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Αντωνίου(76΄ Γαρεφαλάκης), Τουγλής, Γιαλούσης, Κασαπάκης(55΄ Δαμιανάκης), Ενγκουέμ, Πιερτζιακόμι(55΄ Αγαπάκης), Μπρέγκνα, Ντιατά(76΄ Κουράκης), Κανδυλάκης, Ντιονίσιο

Πανιώνιος: Κραβαρίτης, Λάμψιας(68΄ Ξυγκόρος), Διονέλλης(68΄ Ζάχι), Ζούλιας, Κοντοές. Μπρέγκου, Νταλακούρας(58΄ Αργυρίου), Δρίτσας, Λιούμης, Γροντής, Μούντριχας(76΄ Καλομοίρης)