«Απέδρασε» από την Πάτρα ο Άρης παίρνοντας τη νίκη 77-70!

Κορυφαίος της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη ήταν ο Γκάλινατ με 20 πόντους

Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι από τον Απόλλωνα, ο οποίος έκανε την αντεπίθεσή του στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας τη νίκη 77-70, που είναι η πρώτη τους στην Basket League και γενικά στη σεζόν, αφού μετρούν και στο 0-2 στο Eurocup.

Κορυφαίος της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη ήταν ο Γκάλινατ με 20 πόντους, με τον Τολιόπουλο να προσθέτει 11π. και 7 ριμπάουντ και τον Μποχωρίδη άλλους τόσους πόντους.

Από τους Πατρινούς, που υποχώρησαν στο 1-1, ξεχώρισαν οι Γουάσινγκτον και Σταρκς με 22π. και 20π. αντίστοιχα.

Δυναμικό ξεκίνημα από τον Άρη, ο οποίος μετά το αρχικό 0-5 πήγε στο +12 (4-16), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στα επόμενα λεπτά, ο Απόλλων βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (13-23).

Το ίδιο καλά συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όπου με επιμέρους σκορ 1-9, ξέφυγαν στο +18 (14-32), στο 14’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με τους «κίτρινους» να είχαν τα ηνία, διατηρώντας τη διψήφια απόστασή τους (27-41), μέχρι το 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ο Γουάσινγκτον βρήκε το… χέρι του και έτσι βοήθησε τους γηπεδούχους να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο -8 (35-43).

Με πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη και Γκάλινατ ο Άρης μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +16 (39-55), το οποίο διατήρησε (43-59), μέχρι το 25’. Στη συνέχεια, ο Απόλλων βρήκε πόντους από τον Σταρκς στην επίθεση, αλλά οι «κίτρινοι» ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +13 (50-63).

Οι παίκτες του Καστρίτη είχαν τον έλεγχο του ματς με τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ, με την υπέρ τους διαφορά στο +12 (59-71), στο 35’. Οι Πατρινοί έβγαλαν αντίδραση και με τα τρίποντα των Γουάσινγκτον και Γκιουζέλη πλησίασαν στο -4 (69-73), στο 38’. Το καλάθι του Σλαφτσάκη έδωσε… ανάσα στον Άρη, ο οποίος έχοντας τον έλεγχο μέχρι τη λήξη πήρε τη νίκη με το τελικό 70-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77