Ο ΠΑΟΚ νίκησε 80-75 στο Μαρούσι

Πήρε την πρώτη του νίκη τη φετινή σεζόν

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, ο ΠΑΟΚ νίκησε 80-75 στο Μαρούσι την τοπική ομάδα για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League και πήρε την πρώτη του νίκη τη φετινή σεζόν.

Οι πολλές επιλογές του ΠΑΟΚ στην έναρξη της αναμέτρησης, με πρώτο «βιολί» τον ΜακΝις, έδωσαν στον «δικέφαλο» ένα +3. Με πρωταγωνιστή τον Τζούστον, το Μαρούσι έκανε σερί 5-0 για το 12-8 των νεοφώτιστων. Οι πολλές επιλογές των «ασπρόμαυρων» ισοσκέλισαν τις σωστές επιλογές του Τζούστον για τους γηπεδούχους κι ένα 3-0 σερί του ΠΑΟΚ έφερε το 16-19 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 στη δεύτερη περίοδο κι έφτασε στο 16-24 και στο 8-26. Ο Τσαϊρέλης έκανε το 21-28 στην κακή άμυνα των παικτών του Γιώργου Σκαραφίγκα κι εκεί ξεκίνησαν οι λάθος επιλογές των «ασπρόμαυρων» για το 26-28 των «κίτρινων». Οι ψηλοί των γηπεδούχων υπερείχαν σε άμυνα κι επίθεση και διατηρούσαν το +2 για τους γηπεδούχους, παρά την προσπάθεια των περιφερειακών του ΠΑΟΚ.

Το τρίποντο του Μπρίσκο έφερε το 40-35, όμως το 4- σερί του ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε στο 40-39 το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/21 δίποντα και 13 ριμπάουντ κι οι φιλοξενούμενοι 6/12 τρίποντα και 19 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Γιαννόπουλο να κάνει τη διαφορά για τους νεοφώτιστους, αφού, μαζί με τον Ραντούλιτσα μέσα στις δύο ρακέτες, έφεραν το 52-47 σε ένα κακό επιθετικά και τους παίκτες του «δικεφάλου» να μην μπορούν να βρούν τις λύσεις από την περιφέρεια σε αυτό το διάστημα. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 4-0 σερί για το 52-51, όμως τα περιφερειακά σουτ των γηπεδούχων τους διατηρούσαν στο +2 με +4 κι ο Μπρίσκο ολοκλήρωσε στο 59-55 το τριαντάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκε τις λύσεις με τους περιφερειακούς του κι ιδιαίτερα με τον εύστοχο πλέον Χάρισον, με τους παίκτες του «δικεφάλου» να κερδίζουν συνεχώς φάουλ στο τρίποντο και να ευστοχούν στις βολές, διατηρώντας το +4, την ώρα που ο Ραντούλιτσα δεν μπορούσε να απειλήσει κι ο Γιαννόπουλος προσπαθούσε μόνος του με τα μακρινά σουτ, αφού οι ψηλοί του Σκαραφίγκα δεν μπορούσαν να απειλήσουν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα κόντρα στον ΜακΝις. Ο Χάρισον, τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +5 κι ο «δικέφαλος εκμεταλλευόταν τις κακές επιλογές των γηπεδούχων και το τρίποντο του MVP Φρίντρικσον έκανε το 69-76 στα 2’.03’’.

Το έμμεσο τρίποντο του Χιλ μείωσε σε 72-76, ο Φλάτεν αστόχησε σε τρίποντο και ο Γιαννόπουλος με δικό του μείωσε σε 75-76 στο 1’12’’. Ο Φρίντρικσον αστόχησε σε δίποντο κι ο Γιαννόπουλος σε τρίποντο. Ο ΜακΝις με 0/6 βολές κλήθηκε να εκτελέσει δύο και ευστόχησε σε άπασες, κάνοντας το 75-78 στα 21’’ πριν τη λήξη. Ο Φρίντρικσον έκλεψε την μπάλα κι ο ΜακΝις διαμόρφωσε το τελικό 75-80 κι έδωσε την πρώτη νίκη της σεζόν στον «δικέφαλο» τη φετινή σεζόν.