EURO

Απέκλεισε τους «Κόκκινους Διαβόλους» και ετοιμάζει βαλίτσες για… Γουέμπλεϊ!

Η Ιταλία επικράτησε με 1-2 του Βελγίου παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.

Στην πιο συναρπαστική αναμέτρηση της φάσης των «8», Βέλγιο και Ιταλία παρατάχθηκαν στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου για μία θέση στα ημιτελικά του θεσμού. Αυτή ήταν η πέμπτη συνάντηση των δύο ομάδων σε επίσημο θεσμό με τις προηγούμενες τέσσερις να είναι όλες σε φάσεις των ομίλων, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1954 και στα Euro του 1980, 2000 και 2016. Η Ιταλία δεν είχε ηττηθεί σε καμία από αυτές τις αναμετρήσεις μετρώντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία.

Στο Μόναχο η Ιταλία ήταν εκείνη που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού επικρατώντας με 2-1 επί του Βελγίου! Τα γκολ για τους Ιταλούς σημείωσαν οι Μπαρέλα και Ινσίνιε στο 31΄ και στο 44΄ αντίστοιχα, ενώ το μόνο που κατάφερε το Βέλγιο ήταν να μειώσει αμέσως μετά το γκολ του Ινσίνιε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκάκου στο 45΄. Δίκαιο αποτέλεσμα για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι που πλέον βρίσκεται στις τέσσερις καλύτερες της Ευρώπης!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ιταλία ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας με το Βέλγιο να έχει μια πιο συντηρητική, αμυντική προσέγγιση. Στην πρώτη τελική προσπάθεια της Ιταλίας στον αγώνα ο Μπονούτσι άνοιξε το σκορ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση βαρ με τον αμυντικό της Γιουβέντους να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ μετά την επαφή του Ντι Λορέντσο με τη μπάλα. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για το Βέλγιο στο 16΄ με το σουτ του Τίλεμανς να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για το Βέλγιο στο 22΄ με τον Ντε Μπρόινε να «τρέχει» το γήπεδο στην αντεπίθεση, να κάνει φοβερό σουτ αλλά ο Ντοναρούμα είχε απάντηση με μια εξίσου φοβερή απόκρουση. Μονόλογος των Βέλγων από το ακυρωθέν γκολ και μετά με τον Ντε Μπρόινε να αρχίζει άλλη μια αντεπίθεση για την ομάδα του στο 26΄, να περνάει στον Λουκάκου, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον εντυπωσιακό στο πρώτο ημίχρονο Ντοναρούμα. Ο Ινσίνιε στο 27΄ θέλησε να κάνει μία από τις γνώριμες κινήσεις του συγκλίνοντας από τα αριστερά αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Στο 31΄ η Ιταλία δε χρειάστηκε να περιμένει το βαρ αφού το δυνατό διαγώνιο σουτ του Μπαρέλα κατέληξε στα δίχτυα του Κουρτουά δίνοντας με αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα με 0-1 στην «Σκουάντρα Ατζούρα»! Το γκολ της Ιταλίας ήταν χαρακτηριστική απόδειξη του πόσο αποδοτικό είναι το πρέσινγκ τον Ιταλών για άμεση ανάκτηση της μπάλας μόλις εκείνη χαθεί. Η Ιταλία μετά το γκολ που πέτυχε είχε κι άλλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με το σουτ του Κιέζα στο 41΄ να είναι το πιο επικίνδυνο. Ο Ινσίνιε εντέλει ήταν εκείνος που διπλασίασε τα τέρματα των Ιταλών ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα πετυχαίνοντας ένα φοβερό γκολ με εντυπωσιακό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Κουρτουά. Ένα λεπτό μετά το 0-2, το Βέλγιο κέρδισε πέναλτι με τον Ντοκού να ανατρέπεται εντός περιοχής από τον Ντι Λορέντσο. Ο Λουκάκου ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα μειώνοντας σε 1-2 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε μόλις στο 47΄ με το σουτ του Κιέζα να περνάει δίπλα από την εστία του Κουρτουά. Ο Ντοκού από τη δεξιά πλευρά έχει κάνει δύσκολη τη ζωή του Ντι Λορέντσο με τον εξτρέμ της Ρεν να κάνει μία ακόμα υπέροχη ενέργεια στο 56΄ «αδειάζοντας» τον Βεράτι, αλλά ο Ντοναρούμα έδιωξε σε κόρνερ. Στο 61΄ το Βέλγιο έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Ντε Μπρόινε να κάνει την παράλληλη μπαλιά στο ύψος του πέναλτι και τον Σπινατσόλα να βάζει την κόντρα προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή από την κοντινή προβολή του Λουκάκου! Τρομερή συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Μαντσίνι με τον Σπινατσόλα να βρίσκεται σε θέση βολής και να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βέλγου τερματοφύλακα. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο τους στο 70΄, Μέρτενς και Τσαντλί συνδυάστηκαν υπέροχα με τον Σπινατσόλα να απομακρύνει τον κίνδυνο τελευταία στιγμή. Ίσως ο πολυτιμότερος παίκτης του Βελγίου, ο Ντοκού, έχασε νέα ευκαιρία στο 84΄ αποφεύγοντας όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ του έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης το Βέλγιο δε μπόρεσε να φτάσει κοντά σε κάποια τελική προσπάθεια ώστε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με την Ιταλία να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού!

Ενδεκάδες:

Βέλγιο(Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερθόγκεν, Μενιέ[(Τσαντλί 70΄)Πρατ 74΄], Τίλεμανς(Μέρτενς 69΄), Βίτσελ, Θ. Αζάρντ, Ντε Μπρόινε, Ντοκού, Λουκάκου

Ιταλία(Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα(Έμερσον 80΄), Μπαρέλα, Τζορτζίνιο, Βεράτι(Κριστάντε 74΄), Κιέζα(Τολόι 90+1΄), Ινσίνιε(Μπεράρντι 79΄), Ιμόμπιλε(Μπελότι 74΄)