ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Από σήμερα στη Super League 1 ο Ιωνικός, στα μπαράζ ως δεύτερη η Ξάνθη!

Δεν τα κατάφερε απέναντι σε… θεούς και δαίμονες ο Εργοτέλης!

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των «Play offs» ο Εργοτέλης δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ιωνικό με την ομάδα της Νίκαιας να παίρνει την άνοδο στη Super League 1. Στα μπαράζ η Ξάνθη μετά τη νίκη της με 1-0 επί του Λεβαδειακού, ενώ στην άλλη αναμέτρηση της αγωνιστικής τα Χανιά έκλεισαν με νίκη τη φετινή σεζόν επικρατώντας με 2-0 επί του Διαγόρα Ρόδου.

Βλέπει… μπαράζ η Ξάνθη!

Δύο ομάδες που έχουν υπάρξει για πολλά χρόνια στα σαλόνια της πρώτης εθνικής, Ξάνθη και Λεβαδειακός έδωσαν τη δική τους μάχη για την επάνοδο τους στη μεγάλη κατηγορία. Σε ένα κλειστό ματς, ένα γκολ ήταν αρκετό για την Ξάνθη ώστε να πάρει τη νίκη και να τερματίσει στη δεύτερη θέση των «Play offs» μετά τη νίκη του Ιωνικού στη Νίκαια. Με την κατάληψη της δεύτερης θέσης η Ξάνθη οδηγείται σε μπαράζ ανόδου στα οποία θα χρειαστεί να νικήσει τον Παναιτωλικού για να προβιβαστεί στη Super League 1!

Σκληρό ματς στο πρώτο ημίχρονο με αρκετά φάουλ και τον διαιτητή της αναμέτρησης να διακόπτει συχνά την ροή του παιχνιδιού. Η Ξάνθη είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά με τον Λεβαδειακό να αμύνεται αποτελεσματικά. Στη συνέχεια και όσο κυλούσε ο χρόνος οι Βοιωτοί ισορρόπησαν το παιχνίδι πραγματοποιώντας αρκετά σουτ από μακρινή απόσταση δίχως όμως να απειλήσουν την εστία του Ίτσο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σιατραβάνης έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους με την προβολή του από το ύψος της μικρής περιοχής να περναέι άουτ. Ο Λεβαδειακός απείλησε στο 66΄ με τον Μπιανκόνι να παίρνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 75΄ η Ξάνθη άνοιξε το σκορ με τον Έμπερτ να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας, να κάνει το συρτό σουτ και να δίνει προβάδισμα ανόδου στους γηπεδούχους. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ο Λεβαδειακός έψαξε το «χρυσό» γκολ που θα ανέτρεπε την κατάσταση αλλά η αμυντική λειτουργία της Ξάνθης ήταν υποδειγματική με αποτέλεσμα η ακριτική ομάδα να πάρει το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου.

Έκλεισε με νίκη η χρονιά για τα Χανιά!

Η μοναδική αναμέτρηση δίχως ιδιαίτερο βαθμολογικό πραγματοποιήθηκε στα Χανιά εκεί όπου η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τον Διαγόρα Ρόδου. Αμφότερες οι δύο ομάδες ήθελαν να κλείσουν με νίκη την αγωνιστική χρονιά με την ομάδα της Ρόδου να έχει ένα κίνητρο παραπάνω αφού στο μίνι πρωτάθλημα των «Play offs» μετρούσε μόνο ήττες. Με τα Χανιά να έχουν τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου επικράτησε με 2-0 επί του Διαγόρα Ρόδου κλείνοντας νικηφόρα τη φετινή αγωνιστική χρονιά.

Στο πρώτο ημίχρονο τα Χανιά ήταν η καλύτερη ομάδα εντός αγωνιστικούς χώρου. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 19΄ με τον Σουντουρά να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Η μοναδική ευκαιρία από πλευράς Διαγόρα Ρόδου ήρθε στο 41΄ με τον Σμυρλή να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Λαμπίρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 64΄ με τον Μπραμπίγια να κάνει με δυνατό σουτ και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με τα Χανιά να παίρνουν μια εύκολη και καθαρή νίκη με 2-0 και να κλείνουν νικηφόρα τη φετινή χρονιά στη Super League 2.