ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αρκετά δραστήριος επιθετικά, δείχνει ασταθής στα μετόπισθεν!

Νέα ισοπαλία με 1-1 για τον ΟΦΗ απέναντι στη Φορτούνα Σιτάρντ στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας της ομάδας.

Στο Μιλ της Ολλανδίας ο ΟΦΗ πραγματοποίησε το τρίτο φιλικό προετοιμασίας απέναντι στη Φορτούνα Σιτάρντ, δεύτερη αναμέτρηση επί ολλανδικού εδάφους για την κρητική ομάδα μιας και το τελευταίο χρονικά φιλικό απέναντι στην Άντερλεχτ έλαβε μέρος στο Βέλγιο.

Ο ΟΦΗ στον τρίτο του φιλικό αγώνα προετοιμασίας στην Ολλανδία αγωνίστηκε χωρίς τους Νέιρα, Βάτερμαν, Διαμαντή, Ναμπί, Στάικο, καθώς και δίχως τους νεοαποκτηθείς Επασί, Τοράλ και Καμάου. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έδειξε πολύ καλά δείγματα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, ενώ αμυντικά παρέμεινε αρκετά ασταθής υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Χάνσεν να σκοράρει για τη Φορτούνα Σιτάρντ στο 26΄ και τον Ντε Γκούζμαν να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα στο 38΄.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Φορτούνα Σιτάρντ είχε την κατοχή της μπάλας με τον ΟΦΗ ωστόσο να είναι πιο δραστήριος επιθετικά. Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους με το μακρινό σουτ του Φλέμινγκ στο 7΄ να φεύγει αρκετά μακριά από την εστία του Σωτηρίου. Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ απάντησε στις ευκαιρίες με τον Νοικοκυράκη να διανύει αρκετά μέτρα με τη μπάλα αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντόρνεμπουσχ. Σημαντική στιγμή για τη Φορτούνα Σιτάρντ στο 15΄ με τους Ολλανδούς να κλέβουν τη μπάλα ψηλά στο γήπεδο και τον Γιάνσον να δοκιμάζει το πόδι του από καλή θέση σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου. Τα αμυντικά λάθη στην άμυνα του ΟΦΗ έκαναν την εμφάνιση τους σε μία ακόμα αναμέτρηση. Στο 22΄ ο ΟΦΗ άλλαξε με όμορφο τρόπο τη μπάλα κερδίζοντας ένα φάουλ σε καλό σημείο αλλά η απευθείας εκτέλεση του Ντε Γκούζμαν ήταν απογοητευτική στέλνοντας τη μπάλα αρκετά μακριά από την εστία του Ντόρνεμπουσχ. Στο 26΄ η Φορτούνα Σιτάρντ άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενη ένα ακόμα λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ με τον Χάνσεν να σκοράρει για το 1-0 της ολλανδικής ομάδας. Στο 38΄ ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι για χέρι εντός περιοχής σύμφωνα με τον διαιτητή της αναμέτρησης. Ο Ντε Γκούζμαν ήταν εκείνος που ευστόχησε από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους Κρητικούς. Στο 44΄ η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή πριν την ανάπαυλα με τον Καστάνιος να κατεβάζει υποδειγματικά τη μπάλα και να περνάει την κατάλληλη στιγμή στον Νοικοκυράκη, αλλά ο νεαρός ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντόρνεμπουσχ.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κύλησαν δίχως να συμβεί κάτι το ουσιαστικό με τον Νίκο Νιόπλια να περνάει στο παιχνίδι και τους οκτώ ποδοσφαιριστές που δεν πήραν φανέλα βασικού στη συγκεκριμένη φιλική αναμέτρηση. Ο ΟΦΗ του δευτέρου ημιχρόνου είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του σε σχέση με το ξεκίνημα του αγώνα στο οποίο η Φορτούνα ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 62΄ με τον Χάνσον να πλασάρει από τα αριστερά και τον Σηφάκη να μπλοκάρει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Στο 65΄ ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με το μακρινό σουτ του Μπαλογιάννη να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντόρνεμπουσχ. Στο 77΄ η Φορτούνα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Σηφάκη αλλά το σουτ του Σαμπού ήταν αρκετά άστοχο. Οι Ολλανδοί είχαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 2-1 στο 85΄ με την άμυνα του ΟΦΗ να μη λειτουργεί σωστά σε μία ακόμα περίπτωση με τον Σελίμοβιτς να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο για να απομακρύνει τη μπάλα προτού εκείνη περάσει τη γραμμή του τέρματος. Νέα σημαντική στιγμή για τη Φορτούνα Σιτάρντ στο 87΄ με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση και να κρατάει το 1-1 για τον ΟΦΗ. Ο ΟΦΗ είχε και αυτός τη δική του στιγμή πριν το τέλος του αγώνα (89΄) με τον Καστάνιος να μη μπορεί από κοντά να βρει σωστά τη μπάλα για να τη στείλει προς την εστία του Ντόρνεμπουσχ.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου(Σηφάκης 46΄), Μαρινάκης(Ουές 46΄), Βούρος(Γιαννούλης 46΄), Πασαλίδης(Σελίμοβιτς 46΄), Κοροβέσης(Λυμπεράκης 46΄), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Νοικοκυράκης(Μπαλογιάννης 46΄), Στάρτζεον(Γρίβας 46΄), Σαρδινέρο(Φαν Ντάινεν 46΄), Καστάνιος

Φορτούνα Σιτάρντ(Σόρς Ούλτι): Ντόρνεμπουσχ, Γιάνσεν(Ρούγιεβορστ 64΄), Φλέμινγκ, Πόλτερ, Σούντιενς(Ούγκου 64΄), Χάνσεν(Κούναζ 64΄), Τέκι(Σαμπού 64΄), Πλόιμε(Βαγντάτι 64΄), Μουσάμπα(Ούγιερβορστ 70΄), Φεράτι, Ρότα