EUROPA LEAGUE

Αταλάντα και Σπόρτινγκ κλείδωσαν την πρόκριση στην επόμενη φάση

Λύγισε την Μπέτις και έβαλε φωτιά στον 3ο όμιλο η Σπάρτα Πράγας

Έφυγαν… χέρι-χέρι για τα νοκ-άουτ Αταλάντα και Σπόρτινγκ! Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στο «Gewiss Stadium» και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη της Ράκοφ επί της Στουρμ Γκρατς (0-1), εξασφάλισαν αμφότερες την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «μπεργκαμάσκι» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, βρήκαν δίχτυα στο 8’ με τον Σκαμάκα αλλά ο Ιταλός φορ ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα του δεν μέτρησε. Ωστόσο, ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 23’ άνοιξε το σκορ, με το 1-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν το πάνω χέρι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και βρήκαν την απάντηση. Διότι στο 56ο λεπτό ο Γκιόκερες σέρβιρε και ο Έντουαρντς σκόραρε για το 1-1. Με το ματς ως το φινάλε να έχει τρελό ρυθμό, αλλά το αποτέλεσμα να μην αλλάζει και εν τέλει να βολεύει τις δύο ομάδες.

Η Ράκοφ την ίδια ώρα πέρασε από την Αυστρία επικρατώντας 1-0 της Στουρμ Γκρατς και… καβάλησαν τους αντιπάλους τους.

Η Σπάρτα Πράγας με τη σειρά της επικράτησε 1-0 της Μπέτις και έβαλε φωτιά στον 3ο όμιλο. Διότι πλέον οι Ανδαλουσιάνοι έμειναν στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, αλλά περιμένουν το αποτέλεσμα του Ρέιντζερς-Άρης Λεμεσού για να γνωρίζουν αν θα μείνουν σε αυτή. Οι Τσέχοι από τη μεριά τους, που πήραν τη νίκη με γκολ του Χαράσλιν, έφτασαν τους 7 βαθμούς και κρατάνε στα χέρια τους το… ευρωπαϊκό εισιτήριο.