EUROPA LEAGUE

Η βαθμολογία του ομίλου της ΑΕΚ

Η Μαρσέιγ κόντρα στον ψυχωμένο Άγιαξ των δέκα παικτών πήρε τη νίκη με 4-3

Πήγε να πάρει σπουδαίο αποτέλεσμα στη Μασσαλία, αλλά λύγισε στο φινάλε ο Άγιαξ! Η ομάδα του Φαντ Σχιπ δεν μάσησε από το γεγονός πως βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ, ούτε από το γεγονός πως έπαιξε για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο αλλά τελικά λύγισε με πέναλτι στο 90’+3’ για να ηττηθεί με 4-3.

Παίζει την πρωτιά με την Μπράιτον στην Αγγλία την τελευταία αγωνιστική η Μαρσέιγ, η οποία ταξιδεύει για δύο αποτελέσματα, ενώ ο Αίαντας υποδέχεται την ΑΕΚ σε ματς-τελικό που θα κρίνει την 3η θέση του ομίλου και το εισιτήριο για το Europa Conferenece League.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

ΑΕΚ-Μπράιτον 0-1
(55’ πεν. Ζοάο Πέδρο)

Μαρσέιγ-Άγιαξ 4-3
(9’, 48’, 90+4′ πεν. Ομπαμεγιάνγκ, 26’ Εμπεμπά – 10’, 30’ Μπρομπέι, 80’ Άκπομ)

Η επόμενη (6η) αγωνιστική
14/12
Μπράιτον-Μαρσέιγ
Άγιαξ-ΑΕΚ

Η βαθμολογία

Δυνατά μπήκε η Μαρσέιγ στο ματς, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Ωστόσο, η αντίδραση του Άγιαξ ήταν άμεση, με τον Μπρομπέι ένα λεπτό αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα, γράφοντας το 1-1. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Εμπεμπά στο 26′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, κάνοντας το 2-1. Ο Μπρομπέι όμως ξαναχτύπησε στο 30′ για το 2-2!

Με τον ίδιο… τρελό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τον Ομπαμεγιάνγκ να κάνει το 3-2 στο 48′. Το έργο του Άγιαξ έγινε δύσκολο, όταν ο Μπεργκχάους στο 63′ αντίκρισε απευθείας κόκκινη και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Ωστόσο, ο Αίαντας δεν τα παράτησε και πάλεψε στη συνέχεια, για να κάνει το 3-3 ο Άκπομ στο 80ο λεπτό!

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα τελειώσει με αυτή την χορταστική ισοπαλία, η Μαρσέιγ κέρδισε πέναλτι στο 90+1′, με τον Ομπαμεγιάνγκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να το μετατρέπει σε γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3 και πετυχαίνοντας μάλιστα και χατ-τρικ.