GRAND SLAM

Δεν τα κατάφερε η Παπαμιχαήλ στο ντεμπούτο της στο ΑΟ

Έχασε από την Βουλγάρα Τόμοβα με 6-2, 4-6, 6-1

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ έπεσε στη μάχη των προκριματικών του Australian Open για 1η φορά στη καριέρα της, αντιμετωπίζοντας την δυνατή Viktoriya Tomova. Η μάχη ολοκληρώθηκε μετά από 2 ώρες και 5 λεπτά, με την τενίστρια από την Βουλγαρία να κερδίζει με 6-2, 4-6, 6-1.

Στο 1ο σετ της αναμέτρησης η Tomova κατάφερε να σπάσει 2 φορές το σερβίς της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, η οποία έχασε 2 ευκαιρίες στο 8ο game του σετ (5-2) να πάρει το 1 από τα 2 break πίσω. Το σετ ολοκληρώθηκε με 6-2 για την τενίστρια από τη Βουλγαρία σε 39 λεπτά.

Στο 2ο σετ η Παπαμιχαήλ ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας προβάδισμα 4-0 με διπλό break, μάλιστα έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει και με 5-0 κρατώντας το σερβίς της, καθώς η Tomova με μια γρήγορη αντεπίθεση μείωσε σε 4-2. Η Tomova μάλιστα μπόρεσε και έσπασε ακόμα μια φορά το σερβίς της Δέσποινας μειώνοντας ακόμα περισσότερο (5-4).

Η Ελληνίδα τενίστρια σε εκείνο το σημείο βρήκε λύσεις και στη 2η ευκαιρία που της δόθηκε σε set point, πήρε το σετ με 6-4, σε 46 λεπτά και έφερε τον αγώνα σε ισορροπία.

Στο 3ο σετ η Tomova μπήκε αρκετά δυνατά και με ένα σερί 6 κερδισμένων game έκανε το 6-1, εξασφαλίζοντας τη πρόκριση στον 2ο γύρο των προκριματικών.