ΟΦΗ

Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΗ απέναντι σε έναν ανώτερο ΠΑΟΚ!

Εντός έδρας ήττα για τον ΟΦΗ με 1-3 απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΟΦΗ απέναντι στον ΠΑΟΚ με τους Κρητικούς να γνωρίζουν την εντός έδρας ήττα με 1-3 από τον «Δικέφαλο του βορρά».

Ο ΟΦΗ είχε κάποια καλά διαστήματα αλλά αστοχία και Πασχαλάκης τον κράτησαν στο μηδέν στο πρώτο μέρος του αγώνα, ενώ το μόνο που πρέπει να κρατήσουν οι γηπεδούχοι από το δεύτερο ημίχρονο είναι το καταπληκτικό γκολ του Ναμπί στην επιστροφή του στη δράση μετά από 10 μήνες. Πρώτη ήττα για τον ΟΦΗ στο πρωτάθλημα απέναντι σε μια από τις δυνατότερες ομάδες της κατηγορίας.

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πιο αποτελεσματική μετουσιώνοντας σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στον αγώνα. Με αυτήν τη νίκη ο «δικέφαλος του βορρά» ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας εκεί όπου, προς το παρόν, συγκατοικεί με το Βόλο.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Σβιντέρσκι με κεφαλιά στο 15΄, ο Σβαμπ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ στο 57΄ και ο Αουγκούστο με ψύχραιμο πλασέ στο 72΄, ενώ το μοναδικό γκολ από πλευράς ΟΦΗ σημείωσε ο Ναμπί στο 90+1′.

Στο μυαλό των κόουτς

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε τον ΟΦΗ με αρκετές αλλαγές λόγω των πολλών απουσιών που είχε η κρητική ομάδα. Πιο συγκεκριμένα, σε σύστημα 4-3-3 με τον Επασί κάτω από τα δοκάρια και τους Μαρινάκη, Πασαλίδη, Διαμαντή και Κοροβέση από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ντε Γκούζμαν και Νέιρα με τον Σελίμοβιτς να παίρνει τη θέση του απόντα Γκαγέγος, ενώ στα «φτερά» της επίθεσης οι Ουές και φαν Ντάινεν και στην κορυφή ο Ντουρμισάι.

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ των επίσης αρκετών απουσιών, ο Ρασβάν Λουτσέσκου παρέταξε τους φιλοξενούμενους σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Πασχαλάκη στα γκολπόστ και τους Σοάρες, Μιχάι, Μιχαηλίδη και Βιερίνια στην άμυνα. Στα αμυντικά χαφ ο προπονητής του «δικεφάλου του βορρά» επέλεξε τους Σβαμπ και Κούρτις, με τους Μπίσεσβαρ δεξιά, τον Ζίβκοβιτς αριστερά, τον Ντάγκλας Αουγκούστο σε ρόλο δεκαριού και τον Σφιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Σφιντέρσκι να μη βρίσκει στόχο βρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση στο 1΄ και στο 4΄ αντίστοιχα. Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ στο ματς ήρθε στο 10΄ με τον Νέιρα να πλασάρει και τον Πασχαλάκη να αποκρούει σε κόρνερ. Ο ΟΦΗ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 12΄ με τον Ντουρμισάι να πλασάρει, τον Πασχαλάκη να βρίσκει λίγο τη μπάλα και τον Βιερίνια να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Ο ΠΑΟΚ βρήκε πρώτος το δρόμο προς τα δίχτυα στο 15΄ με τον Σβιντέρσκι αυτήν τη φορά να σκοράρει με κεφαλιά για το 0-1 των φιλοξενούμενων. Κόντρα στη ροή του αγώνα το γκολ του ΠΑΟΚ, με τον ΟΦΗ να δέχεται γκολ την ώρα που πίεζε και είχε καλές ευκαιρίες για να ανοίξει εκείνος το σκορ. Στο 24΄ ο ΟΦΗ είχε μια ακόμη καλή στιγμή με τον Νέιρα να εκτελεί το κόρνερ αλλά η κεφαλιά του Πασαλίφη πέρασε άουτ. Καλή η παρουσία του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο αν εξαιρέσουμε το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα που ο ΠΑΟΚ πίεσε αρκετά τους γηπεδούχους και έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Σημαντική στιγμή μετά από ώρα για τον ΠΑΟΚ στο 36΄ με τον Σβαμπ να πλασάρει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βιερίνια επιχείρησε σουτ από τα πλάγια με τον Επασί να απομακρύνει με τα πόδια. Βάσει εικόνας και ευκαιριών ο ΟΦΗ θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια έστω με την ισοπαλία, αλλά πλήρωσε μια στιγμή αδράνειας στην άμυνά του.

Δίχως κάποια ιδιαίτερη στιγμή για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή της μπάλας και τον ΠΑΟΚ να αμύνεται. Στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 57΄ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Επασί. Ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Βιερίνια εντός περιοχής στο 60΄ αλλά στο ριπλέι φάνηκε πως η μπάλα βρήκε στον ώμο του Πορτογάλου.  Ο ΟΦΗ, παρά την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να απειλήσει τον ΠΑΟΚ μέχρι το 65ο λεπτό, όταν ο Ντουρμισάι πήρε την κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Κοροβέση αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά την ευκαιρία του Ντουρμισάι, ήταν η σειρά του Γρίβα να απειλήσει αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά από την εστία του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ βρήκε και τρίτο τέρμα στο 72΄ με τον Σοάρες να πασάρει στον Αουγκούστο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε υποδειγματικά τον Επασί για το 0-3 των φιλοξενούμενων. Ο ΟΦΗ απείλησε ξανά στο 75΄ με τη μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ντε Γκούζμαν να καταλήγει κόρνερ μετά από σπουδαία επέμβαση του Πασχαλάκη στο αριστερό του παραθυράκι. Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φαν Ντάινεν πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου με τον Αντίλ Ναμπί να παίρνει τη θέση του και να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από 10 μήνες καταχειροκροτούμενος από τους φίλους του ΟΦΗ. Το μόνο που κατάφερε ο ΟΦΗ ήταν να μειώσει σε 1-3 με απίστευτο γκολ του Ναμπί στις καθυστερήσεις του αγώνα. Συγκλονιστικός ο Άγγλος που πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ στην επιστροφή του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Επασί – Μαρινάκης, Πασαλίδης, Διαμαντής, Κοροβέσης(Γρίβας 66΄), Σελίμοβιτς, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα(Γιαννούλης 85΄), Ουές(Μπαλογιάννης 84΄), Ντουρμισάι, Φαν Ντάινεν(Ναμπί 77΄)

ΠΑΟΚ(Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια(Σίντλεϊ 77΄), Κούρτιτς, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς(Κωνσταντέλιας 85΄), Αουγκούστο(Εσίτι 72΄), Μπίσεσβαρ(Μίτριτσα 77΄), Σβιντέρσκι(Άκπομ 72΄)

Διαιτητές: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος, Αθανάσιος Κολοσιώνης, Αθανάσιος Θανασιάς

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης