Διπλό η Έβερτον στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ (1-0)

Το γκολ δώρο μετά από τραγικό λάθος του Λένο

Τρίποντο και επιστροφή στο κόλπο για το ευρωπαϊκό εισιτήριο από την Έβερτον που πέρασε από το Λονδίνο επικρατώντας 1-0 της Άρσεναλ και ενώ είχε να νικήσει εκτός έδρας τους «κανονιέρηδες» από το 1996. Η ομάδα του Αντσελότι, χάρη σε ένα τραγικό λάθος του Λένο έφτασε στους 52 βαθμούς, προσπέρασε τους «κανονιέρηδες» και βρίσκεται μόλις στο -3 από την 5η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν ήταν καλή. Η Άρσεναλ είχε την κυριαρχία και την κατοχή της μπάλας με την Έβερτον να περιμένει και να ψάχνει κυρίως στην κόντρα και στις στατικές φάσεις.Οι Λονδρέζοι πάντως δεν κατάφεραν να απειλήσουν, με μοναδική εξαίρεση ένα σουτ του Σακά το οποίο δεν ανησύχησε τον Πίκφορντ.

Αντίθετα τα «ζαχαρωτά» έφτασαν πιο κοντά στο γκολ με τη φάση του Ριτσάρλισον στο 29’ που έβγαλε ο Λένο, αλλά κυρίως με την εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρτσον στο 39ο λεπτό που σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν από το ξεκίνημα, με το ματς να αποκτά ενδιαφέρον.

Η Έβερτον έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και πάλι με τον Σίγκουρτσον, αλλά έσωσε ο Χόλντινγκ στο 47’, ενώ η Άρσεναλ στο 52’ κέρδισε πέναλτι με τον Θεμπάγιος, αλλά ο VAR διόρθωσε την απόφαση αφού ο Πεπέ ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.Η ομάδα του Αρτέτα, παρά το σκληρό παιχνίδι από την Έβερτον πατούσε καλά στο ματς με τον Θεμπάγιος στο 66’ να χάνει ευκαιρία να βρει δίχτυα απέναντι στον Πίκφορντ που και πάλι αντέδρασε σωστά.

Ωστόσο η Έβερτον είχε κορυφαίο στο ματς τον Ριτσάρλισον, που δεν τα κατάφερε στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις, αλλά στην τρίτη που βρέθηκε σε θέση βολής άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του, σε μια φοβερή φάση με εκείνον πρωταγωνιστή και μοιραίο τον Λένο. Στο 76’ ο παίκτης της Έβερτον βρήκε χώρο, έκανε μια παράλληλη μπαλιά με τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ να κάνει τραγικό λάθος στέλνοντας μόνος του την μπάλα στην εστία του.