Η Κολωνία πήρε δεύτερη σερί νίκη 3-2 την Άουγκσμπουργκ

Βάσιμες πλέον ελπίδες σωτηρίας

Σπουδαία νίκη-ανάσα για την Κολωνία που επικράτησε 3-2 της Άουγκσμπουργκ στο… σπίτι της. Οι «τράγοι» με αυτή τη νίκη βρέθηκαν στο +3 από την προτελευταία Χέρτα (3 ματς λιγότερα), αλλά και στο -1 από τις Αρμίνια Μπίλεφελντ και Βέρντερ Βρέμης.

Ο Ντούντα μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ για την Κολωνία, ύστερα από ασίστ του Σκιρί. Στο 23’ ο Φλόριαν Κάιντς διπλασίασε τα τέρματα, κάνοντας το 2-0. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί και ο Ντούντα χτυπώντας ξανά έκανε το 3-0 μέσα σε 25 λεπτά, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς με την Άουγκσμπουργκ από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Γκούμνι στο 54’ μείωσε σε 3-1 με κοντινό πλασέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, δίνοντας ελπίδες στην Άουγκσμπουργκ. Από κει και πέρα πήραν φόρα οι γηπεδούχοι και έβγαλαν αντίδραση, με τον Βάργκας στο 62’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2, ύστερα από ασίστ του Γιένσεν.

Η Κολωνία άντεξε μέχρι το τέλος, παρά την πίεση των γηπεδούχων και πήρε μια σπουδαία νίκη, που τη βγάζει από την ζώνη του υποβιβασμού (έχοντας 3 βαθμούς παραπάνω από την Χέρτα, αλλά και 3 ματς περισσότερα) αναπτερώνοντάς της το ηθικό.