Εύκολο μεσημέρι είχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και σήμερα στη Λυών, για να κερδίσει εύκολα τον Yoshihito Nishioka με 6-3, 6-4 σε κάτι περισσότερο από μια ώρα και να πάρει με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση για τα ημιτελικά του Lyon Open.
Το επίπεδο του Στέφανου για ακόμα έναν αγώνα ήταν πολύ υψηλό και ο Nishioka δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να στερήσει την πρόκριση στον Έλληνα πρωταθλητή.
Δεν κινδύνεψε σε κανένα service game του με break point o Στεφ, ο οποίος “έσπασε” μια φορά με love το σερβίς του Ιάπωνα στο 6ο game του 1ου σετ (4-2) και ακόμα μια στο 3ο game του 2ου σετ (2-1), για να φτάσει χωρίς την παραμικρή απειλή στη νίκη, σε 66 μόλις λεπτά.
Ο Στέφανος θα επιστρέψει στους ημιτελικούς μετά τη Βαρκελώνη, ενώ συνολικά αυτό θα είναι το 6ο τουρνουά του στη χρονιά, στο οποίο φτάνει τουλάχιστον μέχρι τα ημιτελικά. Θυμίζουμε πως μαζί με τη Λυών έχει αγωνιστεί σε 10 τουρνουά φέτος και έχει μπει σε 3 τελικούς, 6 ημιτελικούς και 9 προημιτελικούς!
Επίσης βελτίωσε το ρεκόρ του στη φετινή χρονιά σε 31-8 νίκες. Είναι ο πρώτος και ο μοναδικός παίκτης μέχρι τώρα που έχει ξεπεράσει τις 30 tour-level νίκες για το 2021, με τον δεύτερο σε νίκες Andrey Rublev, να έχει δυο λιγότερες (29-8).
Στον αυριανό ημιτελικό, ο 22χρονος Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον ταλαντούχο Lorenzo Musetti, τον οποίο είχε αντιμετωπίσει και στα ημιτελικά του Ακαπούλκο πριν λίγους μήνες, κερδίζοντας τον σε σκληρή επιφάνεια τότε, με το εμφατικό 6-1, 6-3.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 19 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic