Έγραψε ιστορία στην «τεσσάρα» της Μπάγερν επί της Ουνιόν ο Λεβαντόφσκι

Η Μπάγερν επιβλήθηκε 4-0 της Ουνιόν, με τον Λεβαντόφσκι να φτάνει και φέτος τα 30 γκολ ισοφαρίζοντας κι άλλο ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ.

Ήταν πολλές οι δύο σερί ισοπαλίες στην Bundesliga για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής επικράτησε 4-0 υποδεχόμενη την Ουνιόν Βερολίνου.

Άνετη επικράτηση από… ημίχρονο (3-0) για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, οι οποίοι ανέβηκαν εκ νέου στο +7 από τη δεύτερη Ντόρτμουντ. Στο -6 από την 6άδα οι πρωτευουσιάνοι. Πρωταγωνιστής για τους νικητές για ακόμα ένα ματς ο Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό αστέρα να ισοφαρίζει άλλο ένα ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ, καθώς έφτασε την τρίτη σερί σεζόν και πέμπτη συνολικά που πετυχαίνει 30+ γκολ στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Οι Βαυαροί άρχισαν με το… πόδι πατημένο στο γκάζι, ευτυχώντας να ανοίξουν το σκορ (1-0) στο 16′, με τον Κομάν να τραντάζει τα δίχτυα με τρομερή σουτάρα. Το 2-0 διαμόρφωσε στο 25′ ο Νιανζού, σκοράροντας με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ, με τον νεαρό στόπερ να σημειώνει το πρώτο του γκολ στην Bundesliga.

Έκτοτε ανάλαβε δράση ο Λεβαντόφσκι. Ο ηγέτης της Μπάγερν έδωσε αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους με εκτέλεση πέναλτι στο 45’+1′ (μ’ αυτό του το τέρμα ισοφάρισε το ρεκόρ του Μίλερ).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λεβαντόφσκι να ολοκληρώνει με πλασέ την εξαιρετική κυκλοφορία των συμπαικτών του στο 47′. Από εκεί και πέρα, το σύνολο του Νάγκελσμαν έριξε… ταχύτητα, με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.