Μαγικός Γιακουμάκης στην ισοπεδωτική νίκη της Σέλτικ επί της Ρος Κάουντι

Τρία γκολ και μια ασίστ για τον Γιώργο Γιακουμάκη στο 4-0 της Σέλτικ επί της Ρος Κάουντι.

Η Σέλτικ συνέχισε την νικηφόρα πορεία της προς την κατάκτηση του τίτλου στην Σκωτία, επικρατώντας με 4-0 κόντρα στην Ρος Κάουντι, με τον Γιώργο Γιακουμάκη να κάνει ακόμα ένα φοβερό παιχνίδι και χατ-τρικ και μια ασίστ οδήγησε την ομάδα του στην νίκη.

Μάλιστα ο Έλληνας επιθετικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ζότα, ενώ στο 18’ ήταν αυτός που έκανε το 2-0. Στο 26ο λεπτό ήταν η σειρά του να δώσει ασίστ στον Μαεντά για να κάνει το 3-0.

Η Ρος Κάουντι έμεινε με 10 παίκτες από το 28ο λεπτό, μετά από την αποβολή του Ράμσει, ενώ ο Γιακουμάκης έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στους φιλοξενούμενους, καθώς με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 4-0 στο 61’.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Χιμπέρνιαν γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Αμπερντίν, που πλέον μπορεί να ελπίζει στην είσοδο των playoff αν και έχουν μείνει τρείς αγωνιστικές πριν το τέλος. Νταντί Γιουνάιτεντ και Χαρτ κατάφεραν να πάρουν τους τρείς βαθμούς κόντρα στην Σεντ Μίρεν με 1-2 και την Λίβινγκστον, με 2-0 αντίστοιχα.