EUROLEAGUE

Έκανε το 2/2 η Βαλένθια κόντρα στη Φενέρ

Η Βαλένθια νίκησε μετά από θρίλερ με σκορ 77-74 τη Φενέρμπαχτσε

Η ισπανική ομάδα νίκησε μετά από θρίλερ με σκορ 77-74 τη Φενέρμπαχτσε, κάνοντας το 2/2 στην Ευρωλίγκα και υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην πρώτη της ήττα.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα φαινόταν πως οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν μέχρι και στο +15 (36-21). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρόλα αυτά, έκαναν τραγικά λάθη και έβαλαν τη Φενέρ ξανά στο ματς, δίνοντάς της το δικαίωμα να προηγηθεί (67-68). Μπράντον Ντέιβις και Κρις Τζόουνς έβαλαν μεγάλα σουτ, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να χάνει κρίσιμη βολή ισοφάρισης στο 75-74.

Από τους νικητές, μεγάλο ματς έκανε ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους, ενώ 11 πόντους με 7 ασίστ μέτρησε ο Κρις Τζόουνς. Μεγάλη βοήθεια του Ντάμιεν Ίνγκλις με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από πλευράς Φενέρ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 17 πόντους αλλά πήρε ανόητη τεχνική ποινή για παρεμπόδιση επαναφοράς, δίνοντας το δικαίωμα στη Βαλένθια να βάλει μία κρίσιμη βολή για το 75-73. 14 πόντους είχε ο «μοιραίος» Γουίλμπεκιν, ενώ 11 μέτρησε ο Χέιζ και 8 ο Παπαγιάννης.

Στα πρώτα λεπτά το ματς κύλησε ισορροπημένα, με Παπαγιάννη και Ντόρσεϊ να πετυχαίνουν όλους τους πόντους από πλευράς Φενέρ και τους Τουρέ, Γιόβιτς να κυριαρχούν από τη Βαλένθια (11-9). Κάπου εκεί, οι Ισπανοί ξέσπασαν με άμυνα για σεμινάριο και τους Μπράντον Ντέιβιτς, Νταμιέν Ίνγκλις να ξυπνούν στην επίθεση, κάνοντας ένα 11-0 σερί για το 22-9 του πρώτου δεκαλέπτου.

0

Xωρίς να δυσκολευτούν, οι Ισπανοί συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κάθε προσπάθεια της Φενέρ να μειώσει, με Γκούντουριτς και Γουίλμπεκιν (29-18), έβρισκε σε… τοίχο, καθώς Γιόβιτς, Ντέιβις και Ίνγκλις ήταν σε εξαιρετικό βράδυ (36-21). Η πολυαναμενόμενη αντίδραση της Φενέρ ήρθε στα τέλη του ημιχρόνου, όταν έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 12-3 με πρωταγωνιστές τους Ντόρσεϊ και Μαντάρ, για να κλείσει το ημίχρονο στο… αποδεκτό -6 (39-33).

Με Μαντάρ και Ντόρσεϊ να παραμένουν «καυτοί», η αντίδραση της Φενέρ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και την οδήγησε μέχρι την ισοφάριση σε 45-45, έχοντας τρέξει από το πρώτο μέρος ένα επιμέρους σκορ 24-9. H Bαλένθια έδειξε πως έχει «σφυγμό» και πήρε διαδοχικές ανάσες με Τζόουνς και Ντέιβις, ξεφεύγοντας πάλι με +9 (54-45). Η διαφορά πήγε μέχρι και το +10 (57-47), όμως η Φενέρ κατάφερε να τη ρίξει στο 58-53 του τρίτου δεκαλέπτου μετά από 2 τρίποντα των Χέιζ και Γουίλμπεκιν.
Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με +10 χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Οτζελέγε (63-53), όμως το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη δεντα έβαλε κάτω και επέστρεψε και πάλι στο ματς με Χέιζ, Γουίλμπεκιν και Παπαγιάννη, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (67-68). Ο Ίνγκλις απάντησε με γκολ φάουλ (70-68), ωστόσο ο Ντόρσεϊ έβαλε μεγάλο σουτ για το 70-71. To ματς είχε γίνει πλέον ντέρμπι, με τον Ντέιβις να ξαναβάζει μπροστά τη Βαλένθια από μέση απόσταση (72-71) και τον Τζόουνς να βάζει μεγάλο καλάθι για το 74-71. Ο Γουίλμπεκιν μείωσε σε 74-73, ωστόσο μετά από τραγικό λάθος των γηπεδούχων έχασε κρίσιμη βολή ισοφάρισης. Ο Οτζελέγε έβαλε τις δικές του και η Βαλένθια πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-33, 58-53, 77-74