Η Μπασκόνια πήρε αγχωτικό διπλό στο Βερολίνο (86-91)

Οι Γερμανοί υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές

Την πρώτη νίκη της στην εφετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (12/10) η Μπασκόνια, η οποία αν και προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους μέσα στο Βερολίνο και την «Mercedes-Benz Arena», στο φινάλε τα… χρειάστηκε, λυγίζοντας δύσκολα με 91-86 την Άλμπα!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ, με τον Αμερικανό γκαρντ να ολοκληρώνει το ματς με 17 πόντους. Από κοντά ακολούθησε ο Τσίμα Μονέκε με 15 πόντους, ενώ, σημαντικές βοήθειες προσέφερε ο Σεντεκέρσκις (11π., 13ρ.). Όσον αφορά τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, αγωνίστηκε για μόλις 4:51′, έχοντας 3 πόντους με 1/2 τρίποντα.

Για τους Γερμανούς που υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές ξεχώρισαν οι Σνέιντερ (17π.) και Τίλμαν (13π., 10ρ.).

Το ματς:

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν διαδοχικά «χτυπήματα» στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με τον Κόντι Μίλερ ΜακΙντάιρ να πετυχαίνει οκτώ γρήγορους πόντους, η Μπασκόνια προηγήθηκε με 10-6 στο 4′, ενώ, λίγο αργότερα, με το τρίποντο του Χάουαρντ και τις βολές του Μονέκε, οι Βάσκοι πήγαν στο 20-15 στο 8′. Σπανιόλο και Σνέιντερ έδωσαν κάποιες επιθετικές λύσεις στην Άλμπα Βερολίνου για το 21-25 του δεκαλέπτου.

Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Ρογκαβόπουλο και Μαρίνκοβιτς στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφεραν τους Βάσκους για πρώτη φορά στο +8 (25-33). Κάπου εκεί, οι Βερολινέζοι ανέβασαν στροφές και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν μέχρι την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (40-41) στο 16′, προτού, η περιφερειακή γραμμή της Μπασκόνια βρει κάποια εύκολα καλάθια προς το φινάλε, με τους Ισπανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 51-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η αγωνιστική έκρηξη των Βάσκων, οι οποίοι με καταιγισμό τριπόντων εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη και στο +16 (59-75) στο 29′. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και διαχειρίζονταν το ματς, η Άλμπα, έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, μειώνοντας στους 3 (86-89), ένα λεπτό πριν το φινάλε. Μάλιστα, οι Γερμανοί στο τέλος είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση όμως ο Καστέλο αντί να πάρει σουτ τριών πόντων, αστόχησε σε δίποντο, με τον Μονέκε στη συνέχεια να διαμορφώνει το τελικό 91-86 από την γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-51, 61-76, 86-91.