Καταιγιστική Παρτίζαν έκανε… περίπατο στη Γαλλία, 88-62 τη Βιλερμπάν

Eίχe για κορυφαίο τον Τζέιμς Νάναλι με 17 πόντους και 6 ασίστ

Με εμφατικό τρόπο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα η Παρτίζαν!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν άφησε περιθώρια στη Βιλερμπάν, την οποία συνέτριψε 88-62, μέσα στο «Αστρομπάλ».

Πολυφωνία στην επίθεση από τους Σέρβους, που είχαν για κορυφαίο τον Τζέιμς Νάναλι με 17 πόντους και 6 ασίστ, με τον Ζακ ΛεΝτέι να προσθέτει 13π.

Από την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, που πήγε στο 0/2, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρανκ Τζάκσον με 16 πόντους, αλλά αποβλήθηκε λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με τεχνική ποινή, αφού νωρίτερα είχε υποπέσει σε αντιαθλητικό φάουλ.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (10-9). Στη συνέχεια, η Παρτίζαν πάτησε το… γκάζι και με σερί 8-0, πήγε στο +7 (10-17), με το τρίποντο του Καχούντι να διαμορφώνει το 13-17 της πρώτης περιόδου.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ομπράντοβιτς και με επιμέρους σκορ 3-12, ξέφυγε στο +13 (16-29), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και στο +15 (24-39) και πηγαίνοντας αποδυτήρια με το +14 (29-43).

Με σερί 6-0 ξεκίνησε η Παρτίζαν στο δεύτερο μέρος, στέλνοντας τη διαφορά στο +20 (29-49), ενώ συνεχίζοντας με έναν ξέφρενο ρυθμό, εκτοξεύτηκε στο +30 (38-68), στο 26’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έριξαν ταχύτητα, με τη Βιλερμπάν να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι και απλά να διαμορφώνει το 48-72 της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Παρτίζαν να διατηρεί τον έλεγχο και τη διαφορά (54-84), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 88-62.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 29-43, 48-72, 62-88