Έκτο σερί ματς χωρίς νίκη για τη Νιούκαστλ

Τα «κεράσια» παραμένουν αήττητα για τρίτο στη σειρά παιχνίδι

Όρθια και στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» η Μπόρνμουθ! Τα «κεράσια» κράτησαν στο 1-1 τη Νιούκαστλ η οποία μπορεί να ήταν καθόλα ανώτερη αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις πολλές ευκαιρίες της και παρέμεινε για έκτο σερί ματς στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη.

Την ίδια ώρα, η Μπόρνμουθ που «πλήγωσε» τον πρώην προπονητή της, Έντι Χάου, χτίζει αήττητο σερί τριών αγωνιστικών, μετά τη νίκη επί της Νότιγχαμ Φόρεστ και την ισοπαλία με τη Γουλβς.

Εξαιρετικός ο ρυθμός από την αρχή του παιχνιδιού, με φάσεις εκατέρωθεν. Ο Ταβερνιέ απείλησε πρώτος για τους φιλοξενούμενους, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έφτιαξαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες με τους Αλμιρόν, Σερ, Τρίπιερ, Ζοέλιντον και Φρέιζερ να μην καταφέρνουν να σκοράρουν και το 0-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Φρέιζερ απείλησε με την επανέναρξη, η Νιούκαστλ συνέχιζε να ελέγχει το ματς και να πιέζει αλλά κόντρα στη ροή η Μπόρνμουθ… πάγωσε το «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Ήταν το 62ο λεπτό με τον Μπίλινγκ να σκοράρει με ωραίο σουτ για το 1-0. Παρόλα αυτά, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις ένα τρίλεπτο αφού μετά την εξέταση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, απ’ όπου ο Ισάκ έφερε το σκορ στα ίσα (1-1). Το γκολ έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, με τη Νιούκαστλ να είναι ξανά αυτή που είχε το πάνω χέρι αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε δεύτερο γκολ την υπεροχή της και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.