Η Μπορούσια κέρδισε 1-0 τη Σάλκε και ανέβηκε στην κορυφή της Bundesliga

Η Άουγκσμπουργκ νίησε 1-0 τη Μπάγερν που έμεινε τέταρτη

Αφεντικό της κοιλάδας του Ρουρ είναι από σήμερα και μέχρι τον… δεύτερο γύρο η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που επικράτησε της Σάλκε με 1-0, για την έβδομη αγωνιστική της Bundesliga και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το νικητήριο γκολ έμελλε να έρθει από τα πόδια του Μουκοκό, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 64’ και μαζί με τον Αντεγέμι έκαναν… φουλ επιθετικούς τους Βεστφαλούς. Τελικά, ο Γερμανός επιθετικός σκόραρε με κεφαλιά, μετά από ωραία σέντρα του Βολφ, 15 λεπτά μετά!

Με τους «βασιλικούς μπλε» να μένουν χωρίς νίκη στο Revier derby για πέμπτη διαδοχική φορά, μην καταφέρνοντας να σκοράρουν για ισάριθμη και να μετρούν μόνο ένα «τρίποντο» φέτος στο πρωτάθλημα.

Συνεχίζει να προβληματίζει εντός των τειχών η Μπάγερν Μονάχου, που υπέστη νέα «γκέλα» αυτή την φορά μάλιστα χάνοντας από την Άουγκσμπουργκ με 1-0 εκτός έδρας!

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές Γερμανίας, δείχνοντας μαχητικό πνεύμα, κάνοντας φάσεις και σκοράροντας λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με τον Μπερίσα να στέλνει ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ.

Η Μπάγερν, βέβαια, είχε κι αυτή πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν τουλάχιστον ένα τέρμα. Ωστόσο τις σπατάλησε όλες κι έτσι έμειναν χωρίς «τρίποντο» για τέταρτη σερί αγωνιστική, αλλά και στο -3 από την πρώτη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Για έβδομη φορά μακριά από τη νίκη έμεινε η Στουτγκάρδη, ή, αν προτιμάτε, σε μια εύκολη επικράτηση έφτασε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που νίκησε 3-1 με πρωταγωνιστή τον Καμάντα.

Ο Ιάπωνας μέσος σέρβιρε το πρώτο και το τρίτο τέρμα των «αετών», ενώ ήταν εκείνος που σκόραρε ενδιάμεσα, κάνοντας το 0-2 και φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στη Bundesliga.

Βασικός και 90λεπτος για τους Σουηβούς ο «δικός μας» Ντίνος Μαυροπάνος, που παρατηρήθηκε και με κίτρινη κάρτα, ενώ στο 86′ πέρασε στο ματς ως αλλαγή και ο έτερος Έλληνας, Θωμάς Καστανάρας.