ΟΦΗ

Έμειναν στο… μηδέν ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης!

Σε μια αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση, ΟΦΗ και Αστέρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0.

Όλα στο… μηδέν στο «Θ. Βαρδινογιάννης», εκεί όπου ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης για την 3η αγωνιστική της Super League 1. Αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα και το τελικό 0-0 να χαρακτηρίζεται ένα δίκαιο αποτέλεσμα βάσει της συνολικής εικόνας των δύο ομάδων.

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τον ΟΦΗ απέναντι σε ομάδες που την προηγούμενη αγωνιστική σεζόν τερμάτισαν στην πρώτη εξάδα. Θετικό πρόσημο για τον ΟΦΗ αυτές οι ισοπαλίες, αρκεί όταν έρθει η ώρα που θα αγωνιστεί απέναντι σε υποδεέστερους αντίπαλους να μπορέσει να βάλει τη μπάλα στο πλεκτό.

Σε ό,τι αφορά τον Αστέρα Τρίπολης, η εικόνα των «Αρκάδων» μεσοεπιθετικά προβληματίζει καθώς δεν έχουν καταφέρει ακόμη να πετύχουν το πρώτο τους γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο μυαλό των κόουτς

Για τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα του με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στην ΑΕΚ, διατηρώντας ωστόσο το 4-3-3. Ο Επασί υπερασπίστηκε την εστία των γηπεδούχων και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά έπαιξαν οι Βόυρος, Διαμαντής, Πασαλίδης και Γιαννούλης αντί του Κοροβέση. Η μεσαία γραμμή του ΟΦΗ δεν άλλαξε με τους Γκαγέγος, Νέιρα και Ντε Γκουζμάν να κρατάνε τις θέσεις τους. Όσον αφορά την επιθετική «τριπλέτα» μοναδική αλλαγή ήταν εκείνη του Ντουρμισάι, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού αντί του Καστάνιος, ενώ Καμάου και Λάμπρου διατηρήθηκαν στα «φτερά».

Από την άλλη, ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε την ομάδα του με πολλές αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο Παπαδόπουλος ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Γκαρσία και Τασουλή να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας και τους Χτιστόπουλο, Καστάνιο να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Σανταφέ και Βαλιέντε, ενώ πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού» βρισκόταν ο Γκόμες. Στα εξτρέμ ο προπονητής του Αστέρα προτίμησε τους Σίτο (αριστερά) και Ρεγκίς (δεξιά), με τον Μπενίτο να ξεκινά στην κορυφή αντί του Μπαράλες.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΟΦΗ είχε τη μπάλα στα πόδια του και την υπεροχή, με τον Αστέρα ωστόσο να κλέβει τη μπάλα ψηλά στο γήπεδο σε δύο χαρακτηριστικές περιπτώσεις (4΄ και 12΄) αλλά Γκόμες και Ρεγκίς δε βρήκαν στόχο αντίστοιχα. Το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα κύλησε δίχως κάποια μεγάλη φάση, με τον ΟΦΗ να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή αλλά να τα… χαλάει στην τελική πάσα. Ανούσια κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά για τον ΟΦΗ και τον Αστέρα να μην μπορεί να βρει στόχο στις λίγες φορές που βρήκε τις προϋποθέσεις για σουτ. Αρκετά τα προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι από πλευράς ΟΦΗ. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να αναπτύσσεται ορθολογικά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 31΄, με τον Ντουρμισάι να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και τον Παπαδόπουλο να διώχνει στην κλειστή του γωνία με τις γροθιές. Νέα σημαντική στιγμή για τον ΟΦΗ στο 37΄ με το μακρινό σουτ του Ντε Γκουζμάν να μπλοκάρεται από τον Παπαδόπουλο. Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του από το 30΄ και μετά φτάνοντας με καλές προϋποθέσεις απέναντι στην εστία του Αστέρα, με την άστοχη τελική προσπάθεια του Λάμπρου από πλάγια θέση στο 38΄ να είναι η τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το πρώτο μέρος του αγώνα, με τον Αστέρα να είναι ελαφρώς καλύτερος μέχρι το 25ο λεπτό και τον ΟΦΗ να κάνει έντονη την παρουσία του από εκείνο το σημείο και μετά.

Στην επανάληψη του αγώνα ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο έχοντας δύο καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο με την πονηρή σέντρα-σουτ του Ντε Γκουζμάν στο 49΄ να μην μετουσιώνεται σε γκολ, μετά την ασυνεννοησία μεταξύ Παπαδόπουλου και Χριστόπουλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα το μακρινό σουτ του Νέιρα πέρασε λίγο άουτ. Λάθος του Επασί στο 55΄ με τον Γιαννούλη να διορθώνει πριν ο Αστέρας γίνει απειλητικός. Ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το καλό ξεκίνημα στην επανάληψη για τον ΟΦΗ, με τους «Αρκάδες» μάλιστα να έχουν την κατοχή της μπάλας μετά τις αλλαγές των δύο προπονητών. Πολύ καλός ο Ντουρμισάι και ως αριστερό εξτρέμ στο δεύτερο ημίχρονο, γυρνώντας μάλιστα πολλές φορές πίσω παρέχοντας βοήθεια στον Γιαννούλη. Στον αντίποδα, λίγα πράγματα από Φαν Ντάινεν και Καστάνιος όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι των γηπεδούχων. Στο 76΄ ο Σόνι «κουβάλησε» τη μπάλα από αριστερά, έκοψε τη μπάλα εντός περιοχής αλλά ο Επασί μπλόκαρε σταθερά. Αρκετά κινητικός ο Σόνι με την είσοδο του στον αγώνα, προκαλώντας αρκετά προβλήματα στην αριστερά πλευρά του ΟΦΗ, ακόμα και μετά την έλευση των Κοροβέση και Σελίμοβιτς στο ματς από πλευράς ΟΦΗ. Στο 88΄ ο Αστέρας είχε σημαντική στιγμή για να «κλέψει» το ματς με τον Κανελλόπουλο να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά να μη βρίσκει στόχο, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ματίγια επιχείρησε το μακρινό σουτ με τον Επασί να έχει σωστή τοποθέτηση και να μπλοκάρει τη μπάλα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΟΦΗ δεν απειλήθηκε, αλλά ούτε και απείλησε, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας, ένα δίκαιο αποτέλεσμα βάση της συνολικής εικόνας του αγώνα.

Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης(Ουές 61΄), Γιαννούλης(Κοροβέσης 78΄), Γκαγέγος, Ντε Γκουζμάν(Σελίμοβιτς 77΄), Νέιρα, Λάμπρου(Καστάνιος 46΄), Ντουρμισάι, Καμάου(Φαν Ντάινεν 61΄)

Αστέρας Τρίπολης(Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Τασουλής(Σόνι 71΄), Βαλιέντε, Σανταφέ(Κανελόπουλος 85΄), Γκόμες(Καπίγια 60΄), Ρεγκίς, Σίτο(Άλβαρες 46΄), Μπενίτο(Μπαράλες 60΄)