Εντός έδρας ήττα με 77-71 από τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Ολυμπιακός

Προδόθηκε από την αστοχία του ο Ολυμπιακός

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, οι «ερυθρόλευκοι» προδόθηκαν από την αστοχία τους (κυρίως) στην καθοριστική τέταρτη περίοδο και τελικά ηττήθηκαν με 77-71, πέφτοντας στο 6-6.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πολύ μαχητική και παρουσίασε καλό πρόσωπο στην άμυνά της, αλλά ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις 9/33 τρίποντα και έχασε κρίσιμες βολές όταν η μπάλα… έκαιγε, επιτρέποντας τη Ρεάλ να πανηγυρίσει τελικά τη νίκη, ανεβαίνοντας στο 11-1 και παραμένοντας μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής ήταν ο Γουόκαπ, με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ για τη Ρεάλ Μαδρίτης κορυφαίοι ήταν οι Μούσα (23π. με 5/7 τρίποντα) και Χεζόνια (double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ).

Με την κλασική του πεντάδα, Γουόκαπ, Κάνααν, Πανανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ενώ ο Τσους Ματέο επέλεξε τους Καμπάτσο, Κοζέρ, Μούσα, Εντιαγέ και Ταβάρες. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Παπανικολάου να κλέβει και να καρφώνει στον αιφνιδιασμό, ενώ στη συνέχεια η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 6-2, χάρη σε τρίποντο του Εντιαγέ και καλάθι-φάουλ του Ταβάρες. Ο Κάνααν έκανε το δεύτερο προσωπικό του φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο από το τρίτο κιόλας λεπτό, με τους Μπραζντέικις και Γουόκαπ να ισοφαρίζουν σε 8-8 και 10-10. Ο Ταβάρες κυριαρχούσε στη ρακέτα, φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους για το 12-19, ενώ στη συνέχεια πέρασε στο παρκέ ο Λαρεντζάκης, παίζοντας καλές άμυνες και σκοράροντας 5 σερί πόντους, για το 17-19. Χεζόνια και Γιουλ ευστόχησαν σε δύσκολα σουτ, πριν ο Μιλουτίνοφ καρφώσει για το 19-23 της πρώτης περιόδου.

Παρότι είχε μόνο ένα λάθος, ο Ολυμπιακός είχε και 1/9 τρίποντα με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ Γουόκαπ και ΜακΚίσικ… «έσπασαν το ρόδι» από μακριά, μειώνοντας σε 24-25 και 27-28. Ωστόσο, η Ρεάλ έφτιαξε το μέγιστο προβάδισμά της σε εκείνο το σημείο του ματς (29-37), με τον Χεζόνια να πρωταγωνιστεί επιθετικά για τη «βασίλισσα», φτάνοντας τους 11 προσωπικούς πόντους. Φαλ και ο… x-factor Λαρεντζάκης μείωσαν εκ νέου για το 36-37, ενώ ο Ολυμπιακός είχε και την ευκαιρία να περάσει μπροστά, αλλά ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε buzzer-beater τρίποντο.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Μούσα να μπαίνει «καυτός» για λογαριασμό της Ρεάλ, σκοράροντας με διαδοχικά τρίποντα για το 38-42 και το 41-45 και φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους μέσα σε μερικά λεπτά, όμως ο Ολυμπιακός ξαναβρήκε αντίδραση, με τον Φαλ να νικάει τον Ταβάρες για το 43-45 και με τον Κάνααν να παίρνει φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και να σκοράρει τους πρώτους του πόντους στο ματς με τις βολές, βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά με 46-45! Ο «καυτός» Μούσα έφτασε τους 13 προσωπικούς πόντους μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, διατηρώντας τη Ρεάλ στη θέση του οδηγού (52-57), πριν ο Κάνααν μειώσει σε 57-61, με το πρώτο δικό του τρίποντο το ματς.
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παπανικολάου να σκοράρει για τρεις μπροστά στον Ντεκ για το 60-61, με τον Μούσα να απαντά άμεσα και τον Γουόκαπ να σκοράρει πέντε σερί δικούς του πόντους, φτάνοντας τους 16 και δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (65-64). Ο Χεζόνια με πολύ δύσκολο τρίποντο, δήλωσε ξανά «παρών» στην επίθεση της «βασίλισσας» για το 65-69, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και είχαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, επιτρέποντας στη Ρέαλ να ξεφύγει με 68-75. Ο Γουόκαπ έδωσε… ανάσα με τρίποντο για το 71-75, όμως η Ρεάλ ήταν ψύχραιμη στο φινάλε, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-37, 57-61, 71-77