Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε με ανατροπή την Μπαρτσελόνα με 80-75

Σκαρφάλωσε μόνη τρίτη με 8-4

Μία ακόμη απόδειξη πως η εντυπωσιακή της πορεία μόνο συμπτωματική δεν είναι παρείχε η Βίρτους Μπολόνια. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επέστρεψε από το -16 και επικράτησε 80-75 της Μπαρτσελόνα φτάνοντας το ρεκόρ της στο 8-4 και απέχοντας πλέον μόνο μία νίκη από τους Καταλανούς που υποχώρησαν στο 9-3.

Κορυφαίος ο Ίφε Λούντμπεργκ με 21 πόντους και ένα καθοριστικό τρίποντο, πολύτιμη και η συνεισφορά των Ντάνιελ Χάκετ και Τόκο Σενγκέλια που είχαν από 14. Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης και κλείνοντας το δεκάλεπτο με 4/5 τρίποντα έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για νίκη (18-24). Ο Χάκετ ήταν «ζεστός» αλλά μόνος για τη Βίρτους, με τον Σενγκέλια αρνητικό στο πρώτο μέρος (0/5 σουτ και 4 λάθη). Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα κάνοντας θραύση στη ρακέτα με Ερνανγκόμεθ και Βέσελι έφτασε και στο +16 (20-36), προτού κλείσει το ημίχρονο με διαφορά δώδεκα πόντων, 33-45.

Βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά τους οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο πλησιάζοντας στους πέντε (44-49), όμως οι Καταλανοί απάντησαν με ένα 0-7 και αποσπάστηκαν ξανά σε διψήφια επίπεδα (44-56). Όχι για πολύ όμως, καθώς ο ανεβασμένος Σενγκέλια φρόντισε να μαζέψει τη διαφορά ξανά στο τέλος της περιόδου (56-61).

Ολοκληρώνοντας ένα 10-0 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (61-61) και με οδηγό τον ασταμάτητο Λούντμπεργκ έφτασαν και στο +5 (68-63) στα μισά της περιόδου. Δύο μεγάλα σουτ από Κάλινιτς και Σατοράνσκι ανέτρεψαν τα δεδομένα 1:04 πριν το φινάλε, 74-75, όμως ο Χάκετ με δύο βολές και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ από τον Αμπρίνες έβαλε τις βάσεις και ο Λούντμπεργκ με φοβερό τρίποντο υπό πίεση αποτελείωσε την «Μπάρτσα» με τρίποντο στα 17’’, 79-75.

Δεκάλεπτα: 18-24, 33-45, 56-61, 80-75