EUROLEAGUE

Εντυπωσιακή η Βίρτους Μπολόνια επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ 100-90

Ανέβηκε στο 9-3

Λίγες μέρες αφότου νίκησε την Μπαρτσελόνα στην Μπολόνια, η Βίρτους λύγισε και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με 100-90 και διατράνωσε ξανά ότι φέτος βλέπει μακριά στην Euroleague!

Οι Ιταλοί έφτασαν έτσι στο 9-3 και παραμένουν ψηλά στη βαθμολογία της Euroleague, όπου είναι ισόβαθμοι στη 2η θέση μαζί με την Μπάρτσα.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισόπαλο σκορ 49-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η παρέα του εξαιρετικού για ένα ακόμα ματς, Σενγκέλια (27π., οκτώ ριμπάουντ), ανέβασε ρυθμό και έφτασε σε διαφορά μέχρι και έντεκα πόντων (76-65), με Μπάλντγουιν και Μπράουν να κρατούν μέσα στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους.

Η Βίρτους κρατούσε το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Μακάμπι να μπαίνει ξανά στο ματς χάρη στον φοβερό Μπράουν, που μείωσε σε 86-83 στα μισά της περιόδου.

Παρ’ όλα αυτά, Μπελινέλι, Χάκετ και Σενγκέλια συνέχισαν δυναμικά και αύξησαν εκ νέου το προβάδισμα της ομάδας τους, που έφτασε εντέλει στο τελικό 100-90.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-49, 78-72, 100-90