H Βαλένθια σάρωσε 78-55 τη Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ»

Έφτασε στο 7-6 και στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας

Μια «καταιγιστική» στην επανάληψη Βαλένθια νίκησε 78-55 την κακή Βαλένθια στο Λιόν για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 7-6 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους πρωταθλητές Γαλλίας στο 2-11 και σταθερά στην τελευταία θέση.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο ένα 12-0 των «νυχτερίδων» έφερε τη διψήφια διαφορά για τους παίκτες του Αλεξ Μούμπρου που στο τέταρτο έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ.

Κορυφαίοι των Ισπανών ήταν οι Οτζελέγε με 16 και Τζόουνς με 14, ενώ για τους Γάλλους διασώθηκαν οι Λοβέρν με 13 και Λουβαβού-Καμπαρό με 12 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον Πουέρτο, η Βαλένθια έφτασε στο 8-4, όμως ο Λοβέρν πήρε την κατάσταση στα χέρια του σε εκείνο το διάστημα. Ο Τζόουνς έκανε το 8-12, όμως, στη συνέχεια, οι Λοβέρν και Ντε Κολό έκαναν επιμέρους σκορ 15-4 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-18.

Η Βαλένθια ξεκίνησε με σερί 4-0 στη δεύτερη περίοδο, όμως εκεί ο Ντε Κολό πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με προσωπικό σερί 5-0 έφερε το +6 των πρωταθλητών Γαλλίας. Ο Λοβέρν ξαναπήρε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα κι έδωσε ξανά ένα +5 στους γηπεδούχους. Δύο συνεχόμενα τρίποντα των «νυχτερίδων» έφεραν το 30-31 κι ο Ρόμπερτσον έφερε το 33-35 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και το προβάδισμα εναλλασσόταν. Ο Οτζελέγε άρχισε να σκοράρει συνεχώς κι η Βαλένθια έκανε σερί 12-0 για το 41-53 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Γιόβιτς έφερε το 43-56 στο 34’ και η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +15 με +20 για το τελικό +23.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 33-35, 41-53, 55-78