ATP

Επέστρεψε στον θρόνο της Ρώμης ο Rafael Nadal

Κέρδισε τον Novak Djokovic σε έναν ακόμα μεγάλο τελικό, με 7-5, 1-6, 6-3

Ο Nadal ήταν καλύτερος από τον Djokovic συνολικά και τελείωσε τον αγώνα με 37 winners και 23 αβίαστα λάθη. Στους 28 winners σταμάτησε ο Djokovic, ο οποίος έκανε 36 αβίαστα λάθη. Παρά την υπεροχή του Nadal όμως, ο Nole λίγο έλειψε να κάνει μεγάλη ζημιά στον σημερινό τελικό, παρότι ήταν αισθητό ότι δεν βρισκόταν στο 100% του, με τον Nadal από τη μεριά του να έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, ειδικά στο 2ο σετ, όπου ανέβασε πάρα πολύ τα λάθη του απότομα.

O Djokovic ήταν λίγο καλύτερος στο ξεκίνημα του τελικού και προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Nadal απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Nadal έδειχνε να είναι λίγο πιο κοντά στο break τα επόμενα λεπτά και τελικά το δεύτερο break ήρθε στο 11ο game, δίνοντάς του το προβάδισμα με 6-5. Δε χαράμισε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ στο σερβίς του και να αποφύγει το tie-break, κλείνοντας στη 2η ευκαιρία του το 12ο game για το 7-5.

Πολύ διαφορετικό όμως ήταν το 2ο σετ, στο οποίο ο Nadal έδειχνε να πατάει καλύτερα και να μπορεί να τελειώσει το παιχνίδι, όμως ξαφνικά ο Djokovic κέρδισε 5 games στη σειρά και το κατέκτησε με 6-1! Ξεκινώντας αυτό το σερί, ο Nole έπρεπε να σβήσει break point για να μην μείνει πίσω με break, ενώ σχεδόν όλα τα games που κέρδισε είχαν είτε ευκαιρίες του Rafa, είτε ισοπαλίες.

Ο Nadal βρέθηκε σε δύσκολη θέση στο 3ο σετ, με τον Djokovic να έχει πρώτος την ευκαιρία να κάνει break, χάνοντας όμως 2 break points στο 5ο game, το ένα μάλιστα με δικό του λάθος σε φαινομενικά εύκολο πόντο. Ο Nadal κράτησε το σερβίς του για το υπέρ του 3-2 και έκανε ένα καταπληκτικό game στη συνέχεια, για να “σπάσει” με love το σερβίς του Djokovic και να προηγηθεί με 4-2.

Κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τον Djokovic, που δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς. Το μόνο που κατάφερε ο Nole ήταν να σβήσει ένα match point στο 8ο game και να κρατήσει το σερβίς του, μειώνοντας σε 5-3. Στο επόμενο game o Nadal σέρβιρε επιτυχώς για τη νίκη και ολοκλήρωσε τον τελικό σε 2 ώρες και 49 λεπτά.