EURO

Επική πρόκριση των «Φούριας Ρόχας» στο… ροντέο του «Πάρκεν»!

Πρόκριση στην παράταση με το τελικό 3-5 για την Ισπανία στην πιο απολαυστική αναμέτρηση του Euro 2020.

Στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης η Ισπανία τέθηκε αντιμέτωπη με την Κροατία για μια θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων σε επίσημη διοργάνωση ήταν στους ομίλους του Nations League με την Κροατία να επικρατεί 3-2 τον Νοέμβριο του 2018, μετά τον πρώτο αγώνα του Σεπτεμβρίου στην ίδια διοργάνωση όπου οι Ισπανοί θριάμβευσαν επικρατώντας με 6-0, αποτέλεσμα που παραμένει το πιο «βαρύ» στην ιστορία της Κροατίας.

Η τελευταία αναμέτρηση που φιλοξενήθηκε στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγη για το Euro 2020 θα μείνει σίγουρα στη μνήμη των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων, με την Ισπανία να παίρνει επική πρόκριση επί της Κροατίας στην παράταση, παρά το γεγονός ότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 1-3 μέχρι και το 84ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα τα γκολ από πλευράς Ισπανίας σημείωσαν οι Σαράμπια στο 38΄, Αθπιλικουέτα στο 57΄ και Φεράν Τόρρες στο 76΄, ενώ για τους Κροάτες σκόραρε αρχικά με αυτογκόλ ο Πέδρι – μετά το ολέθριο λάθος του Σιμόν – , ενώ τα γκολ της ισοφάρισης πέτυχαν οι Όρσιτς και Πάσαλιτς στο 85΄ και στο 90+2΄ αντίστοιχα. Στην παράταση οι «Φούριας Ρόχας» ήταν πιο αποτελεσματικοί καταφέρνοντας με δύο γκολ των Μοράτα και Οριαρθάμπαλ στο 100΄ και 103΄  να επικρατήσουν με το τελικό 3-5 και να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πιο δραστήριοι οι Ισπανοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Κροατία να αμύνεται μαζικά. Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα έγινε στο 9΄ με την αδύναμη κεφαλιά του Ασπιλικουέτα να μην ανησυχεί τον Λιβάκοβιτς που μπλόκαρε εύκολα. Νέα απειλή για τους «Φούριας Ρόχας» στο 13΄ με τον Μοράτα να αφήνει στον Σαράμπια και τον τελευταίο να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά του πλαϊνού διχτυού του Λιβάκοβιτς. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους Ισπανούς ήρθε στο 16΄ με τον Πέδρι να βλέπει την κάθετη κίνηση του Κόκε, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Λιβάκοβιτς που απέκρουσε με τα πόδια. Με έναν απίθανο τρόπο η Κροατία πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Σιμόν να χάνει το κοντρόλ σε γύρισμα του Πέδρι και τη μπάλα να καταλήγει δειλά-δειλά στο βάθος της εστίας του Ισπανού τερματοφύλακα. Οι Ισπανοί έμοιαζαν σοκαρισμένοι μετά το 1-0 και το παιδαριώδες λάθος του Σιμόν, με τον Λουίς Ενρίκε να προσπαθεί να τονώσει τη ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του προκειμένου να βρουν γκολ ισοφάρισης πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Μετά το γκολ η Κροατία απείλησε εκ νέου στο 24΄ και στο 26΄ με τους Βλάσιτς και Κόβασιτς να μη βρίσκουν στόχο. Η Ισπανία κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 38΄ με τον Γκαγιά να κάνει το σουτ και τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει, αλλά ο Σαράμπια στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 των Ισπανών.

Όπως στην έναρξη του αγώνα, έτσι και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η Ισπανία ήταν εκείνη που είχε τη μπάλα στην κατοχή της δίχως ωστόσο να βρίσκει κενούς χώρους με τους Κροάτες να προσπαθούν να φανούν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Στην πρώτη τελική προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου στο 57΄, η Ισπανία έφτασε στην ανατροπή με τον Φεράν Τόρες να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Αθπιλικουέτα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς κάνοντας το 1-2 για την ομάδα του. Πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 67΄ για την Κροατία με τον Γκβάρντιολ να πλασάρει από κοντά και τον Σιμόν να πραγματοποιεί σημαντική επέμβαση κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Η Ισπανία «σφράγισε» την πρόκριση της στο 76΄ πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ με τον Φεράν Τόρες να εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη εκτίμηση του Γκβάρντιολ και να κάνει εύκολα το 1-3 για τους «Φούριας Ρόχας». Μονόλογος για την Ισπανία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Όλμο να κινείται στην πλάτη της άμυνας στο 84΄ αλλά να μη μπορεί να «κρεμάσει» τον Λιβάκοβιτς. Στο 85΄ η Κροατία κατάφερε να μειώσει σε 2-3 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Όρσιτς να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα των Ισπανών μετά από αδυναμία των Ισπανών να απομακρύνουν. Οι Κροάτες δεν παράτησαν στιγμή το ματς και με γκολ του Πάσαλιτς στο 90+2΄ κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 3-3 ενώ επτά λεπτά πριν βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά.

Εκείνη που απείλησε πρώτη στην παράταση ήταν η Κροατία στο 92΄ με τον Όρσιτς να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιμόν. Νέα τεράστια ευκαιρία στο 96΄ για την Κροατία με τον Σιμόν να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση στο κοντινό σουτ του Κράμαριτς! Στην πρώτη τελική προσπάθεια της Ισπανίας στο 100′ της παράτασης , ήταν η ώρα του Μοράτα να αποδείξει την εκτελεστική του δεινότητα με τον Ισπανό επιθετικό να «εκτελεί» τον Λιβάκοβιτς για το 3-4 βάζοντας σε τροχιά πρόκρισης τους «Φούριας Ρόχας»! Τρία λεπτά μετά το γκολ του Μοράτα, ήταν η σειρά του Οριαρθάμπαλ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-5 δίνοντας την πρόκριση, οριστικά αυτήν τη φορά, στην Ισπανία! Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η Κροατία είχε σημαντική ευκαιρία να μειώσει σε 4-5 αλλά ο Μπούντιμιρ δε βρήκε στόχο από πλάγια θέση. Στο 116΄ ο Μοράτα είχε ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ο Λιβάκοβιτς είχε απάντηση αυτήν τη φορά αποκρούοντας σε κόρνερ. Στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα ο Οριαρθάμπαλ πέρασε στον αμαρκάριστο Όλμο αλλά η προσπάθεια του τελευταίου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σιμόν.

Ενδεκάδες:

Κροατία(Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Βίντα, Τσαλέτα Τσαρ, Γκβάρντιολ, Μόντριτς(Ιβάνουσετς 114΄), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς(Μπούντιμιρ 79΄), Βλάσιτς(Πάσαλιτς 79΄), Ρέμπιτς(Όρσιτς 67΄), Πέτκοβιτς(Κράμαριτς 46΄)

Ισπανία(Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Έρικ Γκαρθία(Πάου Τόρες 72΄), Λαπόρτ, Γκαγιά, Κόκε(Φαμπιάν Ρουίθ 78΄), Μπουσκέτς(Ρόντρι 102΄), Πέδρι, Φεράν Τόρες(Οριαρθάμπαλ 88΄), Σαράμπια(Όλμο 71΄), Μοράτα