EURO

Παλικαρίσια πρόκριση στα πέναλτι για τη μαχητική Ελβετία!

Πρώτη αναμέτρηση του Euro 2020 που κρίθηκε στα πέναλτι με τους Ελβετούς να αποκλείουν το φαβορί!

Στο εθνικό στάδιο Βουκουρεστίου η Ελβετία παρατάχθηκε απέναντι στους πρωταθλητές κόσμου Γάλλους για μια θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η Γαλλία έτρεχε ένα αήττητο σερί επτά αγωνιστικών απέναντι στην Ελβετία μετρώντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, με τις ισόπαλες αναμετρήσεις να πραγματοποιούνται στις τελευταίες πέντε συναντήσεις των δύο ομάδων. Στις τελευταίες τρεις τελικές φάσεις των μεγαλύτερων διοργανώσεων σε εθνικό επίπεδο, οι Γάλλοι έχουν ηττηθεί σε μόλις μία από τις συνολικά δεκαεπτά αναμετρήσεις τους (Euro 2016, Παγκόσμιο κύπελλο 2018 και Euro 2020) – τον τελικό του Euro 2016 απέναντι στην Πορτογαλία. Από την άλλη μεριά, οι Ελβετοί έχουν καταφέρει να φτάσουν σε νοκ-άουτ φάσεις στις τελευταίες τέσσερις μεγαλύτερες διοργανώσεις σε εθνικό επίπεδο (Παγκόσμιο κύπελλο 2014, Euro 2016, Παγκόσμιο κύπελλο 2018 και Euro 2020).

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση στο Βουκουρέστι η Ελβετία πήρε την πρόκριση στα πέναλτι επικρατώντας με 4-5 επί της Γαλλίας, αφού προηγουμένως είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια του αγώνα σε 3-3. Ο μοιραίος από πλευράς Γάλλων που αστόχησε στο 5ο πέναλτι των «Τρικολόρ» ήταν ο αστέρας της ομάδας, Εμπαπέ. Τα γκολ των Γάλλων στην κανονική διάρκεια σημείωσαν ο Μπενζεμά στο 56΄ και στο 59΄, ο Πογκμπά με φοβερό γκολ στο 75΄, ενώ για τους Ελβετούς σκόραρε δις ο Σεφέροβιτς στο 15΄ και στο 81΄, με τον Γκαβράνοβιτς να στέλνει το ματς στην παράταση στο 90΄. Στην παράταση καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το… χρυσό γκολ που θα τις έδινε την πρόκριση.

Η Ελβετία στεκόταν καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Γαλλία να μη μπορεί να βρει κενούς χώρους για να φανεί απειλητική. Η πρώτη στιγμή του αγώνα ήταν στο 2′ με την κεφαλιά του Βαράν να καταλήγει άουτ μετά από κόρνερ του Γκριεζμάν. Στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο 15΄ η Ελβετία πήρε… κεφάλι στο σκορ με τον Σεφέροβιτς να νικάει στον αέρα τον Λενγκλέ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς για το 0-1 των Ελβετών. Μετά το γκολ της Ελβετίας οι Γάλλοι αύξησαν την πίεση τους χάνοντας σερί ευκαιριών για να φέρουν το ματς στα ίσα με αποκορύφωμα το σουτ του Ραμπιό στο 28΄το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σόμερ. Υποδειγματική άμυνα από τους Ελβετούς στο πρώτο ημίχρονο οι οποίοι όντας πιστοί στο πλάνο του προπονητή τους κατάφεραν, όχι μόνο να περιορίσουν τα επιθετικά «όπλα» των Γάλλων, αλλά να πάνε στην ανάπαυλα του αγώνα βρισκόμενη μπροστά στο σκορ.

Η Γαλλία στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να αλλάξει πολλά πράγματα για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 46΄ με το μακρινό σουτ του Γκριζμάν να περνάει δίπλα από την εστία του Σόμερ. Σημαντική στιγμή για την Ελβετία στο 50΄ με τον Εμπολό να γυρίζει στον Σεφέροβιτς αλλά ο Βαράν έβαλε το πόδι του και απομάκρυνε τελευταία στιγμή. Στο 52′ ο Ζούμπερ έκανε την επέλαση από τα αριστερά κερδίζοντας το πέναλτι με τον Παβάρ να τον ανατρέπει εντός περιοχής. Ο Ροντρίγκεζ ανέλαβε την εκτέλεση από τη λευκή βούλα αλλά ο Γιορίς κράτησε ζωντανούς τους Γάλλους πέφτοντας και μπλοκάροντας τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια στη δεξιά του γωνία. Τέσσερα λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι των Ελβετών ο Μπενζεμά τσίμπησε τη μπάλα μπροστά από τον Σόμερ ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους Γάλλους. Μόλις στην επόμενη φάση του αγώνα, στο 58΄, Γκριζμάν και Εμπαπέ έκρυψαν τη μπάλα με τον πρώτο να περνάει στον Μπενζεμά και τον παίκτη της Ρεάλ να κάνει από κοντά την ανατροπή για την ομάδα του. Στο 75΄ ο Πογκμπά με τρομερή εκτέλεση έβαλε ένα από τα ωραιότερα γκολ της διοργάνωσης στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Σόμερ για το 3-1 των Γάλλων. Η Ελβετία επανήλθε άμεσα στον αγώνα με τον Σεφέροβιτς να παίρνει την κεφαλιά και να μειώνει σε 3-2 μετά από όμορφη σέντρα του Εμπάμπου στο 81΄. Στο 85΄ ο Γκαβράνοβιτς ισοφάρισε από κοντά σε 3-3 αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς η αλλαγή του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Ό,τι του στέρησαν στο 85΄, το πραγματοποίησε στο 90΄ με τον Γκαβράνοβιτς να χρίζεται σκόρερ αυτήν τη φορά και να ισοφαρίζει για την ομάδα του σε 3-3 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Ο Κομάν στο 90+3΄ είχε την ευκαιρία να πετύχει το χρυσό γκολ για τους Γάλλους δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του αλλά το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σόμερ.

Η Ελβετία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη στην παράταση στο 93΄ με το γυριστό σουτ του Μεχμέντι να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιορίς. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους Γάλλους στο 95΄ με τον Παβάρ να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Σόμερ να αποκρούει σε κόρνερ. Νέα ευκαιρία για τη Γαλλία στο 98΄με τον Κομάν να κάνει το σουτ από πλάγια θέση αλλά να βρίσκει την εξωτερική πλευρά του πλαϊνού διχτυού του Σόμερ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εμπαπέ έχασε διπλή σημαντική ευκαιρία στο 109΄ και στο 110΄ δίχως να βρίσκει στόχο σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πετύχουν το γκολ που θα τους χάριζε την πρόκριση, η διαδικασία των πέναλτι ήταν αναπόφευκτη.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Ελβετοί επικράτησαν με 5-4 και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Ο μοιραίος των Γάλλων ήταν ο Εμπαπέ που έχασε το 5ο πέναλτι της ομάδας του.

Για τη Γαλλία ευστόχησαν οι: ΠογκμπάΖιρούΤουράμΚιμπεμπέ,

Για την Ελβετία ευστόχησαν οι: ΓκαβράνοβιτςΣερΑκάνζιΒάργκαςΜεχμέντι

Ενδεκάδες:

Γαλλία(Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Λενγκλέ[(Κομάν 46΄)Τουράμ 111΄], Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό, Γκριζμάν(Σισοκό 88΄)Εμπαπέ, Μπενζεμά(Ζιρού 94΄)

Ελβετία(Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Σόμερ, Ελβέντι, Σαρ, Ακάνζι, Βίντμερ(Εμπάμπου 73΄), Ροντρίγκεζ(Μεχμέντι 87΄), Ζούμπερ(Φάσναχτ 80΄), Τσάκα, Σακίρι(Γκαβράνοβιτς 73΄), Σεφέροβιτς(Σερ 96΄), Εμπολό(Βάργκας 80΄)