Επιβλητικό πέρασμα της Μπαρτσελόνα από το Γουάντα Μετροπολιτάνο

Οι Καταλανοί νίκησαν 3-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης και ανέβηκαν στη 2η θέση της La Liga

Εκμεταλλευόμενη την κούραση της Ατλέτικο Μαδρίτης από την πρόκριση επί της Ίντερ στα πέναλτι, η Μπαρτσελόνα έκανε… παρέλαση στο Γουάντα Μετροπολιτάνο, νικώντας 3-0 τους «ροχιμπλάνκος»!

Ο Φέλιξ άνοιξε τον δρόμο για το διπλό πληγώνοντας την πρώην ομάδα του στο 38ο λεπτό μετά από μπαλιά του Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό επιθετικό να περνά στον ρόλο του… εκτελεστή στο 47’, όταν σκόραρε με εξαιρετική προσπάθεια μέσα από την περιοχή.Ο νεαρός Φερμίν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο 65’, σκοράροντας για δεύτερη φορά αυτήν την εβδομάδα μετά το ματς ενάντια στην Νάπολι – ξανά από ασίστ του Λέβα!

Ο εξαιρετικός Τερ Στέγκεν φρόντισε να κρατήσει το μηδέν η ομάδα του, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μολίνα στις καθυστερήσεις.

Με τη νίκη αυτή, η Μπάρτσα προσπέρασε την Τζιρόνα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της La Liga και απέχει οκτώ βαθμούς από την πρωτοπόρο, Ρεάλ Μαδρίτης, με την Ατλέτικο από τη μεριά της να μένει 5η, πίσω από την Αθλέτικ Μπιλμπάο και να μπλέκει αναφορικά με την έξοδο στο Champions League!