ΟΦΗ

Έσωσε τον βαθμό με «λυτρωτή» Ναμπί ο άστοχος και άτυχος ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα ενώ είχε συνολικά 22 τελικές και 2 δοκάρια.

Στη μοναδική αναμέτρηση που διεξήχθη σήμερα μετά και τις πολλές αναβολές αγώνων λόγω κορωνοϊού, ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 εντός έδρας με τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 17η αγωνιστική της Super League 1!

Αρκετά άστοχος, άτυχος σε ορισμένες περιπτώσεις και φλύαρος σε άλλες, ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να νικήσει τον Σούλη σε ένα 90λεπτο έχοντας συνολικά 22 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων 6 ήταν εντός στόχου, μετρώντας μάλιστα και δύο δοκάρια.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα σε μια από τις λίγες στιγμές του στο ματς, κατάφερε να «πληγώσει» τους Κρητικούς με τον Perea να πετυχαίνει το πολύτιμο για την ομάδα του γκολ στο 54΄ πλασάροντας ιδανικά τον Waterman, αφού προηγουμένως νίκησε στα ίσα τον Πασαλίδη στο ένας εναντίον ενός.

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΟΦΗ θα γνώριζε μια άδικη, βάσει ευκαιριών, ήττα· η αλλαγή του Νίκου Νιόπλια στο 90΄ περνώντας στο ματς τον Nabi αποδείχθηκε «χρυσή», με τον Άγγλο να κάνει το σουτ στο 90+3΄ και να βρίσκει δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 για τους Κρητικούς!

Με αυτήν την αναπάντεχη από πολλές απόψεις ισοπαλία, η βαθμολογική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων διατηρήθηκε με τον ΟΦΗ να παραμένει 6ος με 23 βαθμούς και τον ΠΑΣ να βρίσκεται στην 5η θέση με 26 βαθμούς.

Στο μυαλό του κόουτς

Με αρκετές επιστροφές παρατάχθηκε ο ΟΦΗ στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Νίκο Νιόπλια να πραγματοποιεί αρκετές αλλαγές λόγω επιστροφών σε σχέση με το ματς απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Πιο συγκεκριμένα, ο έμπειρος τεχνικός παρέταξε τους Κρητικούς σε σχηματισμό 4-3-3 με τον Waterman στην εστία, τους Βούρο και Μπαλογιάννη στα άκρα της άμυνας, ενώ Γιαννούλης και Πασαλίδης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στην «τριπλέτα» του κέντρου επέστρεψαν οι Mellado και Neira, με τον Gallegos να κρατάει τη θέση του στη βασική ενδεκάδα ως box-to-box «οχτάρι». Όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι προτιμήθηκε στην κορυφή ο Van Duinen αντί του Castaignos, με τον Λάμπρου (αριστερά) και Τσιλιανίδη (δεξιά) να τον πλαισιώνουν.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα των πολλών απουσιών ο Ηρακλής Μεταξάς προέβη σε αρκετές αλλαγές επιλέγοντας το 4-4-2 με τον Σούλη να πραγματοποιεί μόλις τη δεύτερη εμφάνισή του στο βασικό σχήμα για τους Γιαννιώτες. Σάλιακας Erramouspe, Κάργας, Peersman συνέθεσαν την αμυντική τετράδα των φιλοξενούμενων, με τους Λιάσο και Dominguez να αποτελούν το δίδυμο στα αμυντικά χαφ. Από εκεί και πέρα, στις άκρες επιλέχθηκαν οι Brener (αριστερά) και Moreira (δεξιά), με τους Perea και Milinceanu να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο.

Πρώτο σουτ στο ματς για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Moreira να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά αλλά να αστοχεί. Άμεση ήταν η απάντηση του ΟΦΗ με τον Λάμπρου να πατάει περιοχή και να πλασάρει τον Σούλη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση παραχωρώντας το κόρνερ. Καλή εκκίνηση στο ματς με τις δύο ομάδες να συμβάλλουν στον γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, ο ΟΦΗ είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να βρει κενούς χώρους με γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, ενώ ο ΠΑΣ έψαχνε τις δικές του στιγμές στην κόντρα επίθεση.

Νέα σημαντική στιγμή για τον ΟΦΗ στο 16΄ με τον Λάμπρου να απειλεί ξανά, με τη μπάλα να κοντράρει και να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο για το Σουλή, ο οποίος για δεύτερη φορά στο ματς πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση αποσοβώντας το γκολ. Από το 10΄και μετά ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Λάμπρου και Νέιρα στο 16΄ και στο 23΄ αντίστοιχα. Πιο συγκεκριμένα, στο 16΄ ο Λάμπρου έκανε το σουτ και με τη μπάλα να κοντράρει ευνοώντας την προσπάθεια του επιθετικού του ΟΦΗ, με τον Σούλη ωστόσο να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση και να παραχωρεί το κόρνερ. Στην επόμενη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 23΄ ο Νέιρα έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια, αποφεύγοντας όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι πριν περάσει άουτ.

Μονόλογος για τον ΟΦΗ από το 10΄ και μετά, με τους γηπεδούχους να έχουν μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία με τον Van Duinen να μη μπορεί να νικήσει τον Σούλη από θέση τετ-α-τετ στο 40ο λεπτό. Ευκαιρία μετά από ώρα για τον ΠΑΣ Γιαννινά με τον Peersman να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας σε μια αντεπίθεση των Γιαννιωτών, αλλά να σουτάρει πάνω στον Waterman, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να απομακρύνει με γροθιές.

Τελευταία ευκαιρία του πρώτου 45λεπτου ανήκε στον ΟΦΗ, με τον Σούλη να αρνείται για ακόμα μια φορά το γκολ στον Νέιρα, ο οποίος έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής δίχως ωστόσο να νικάει τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Σούλης, ο οποίος είχε απάντηση σε όλες τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, πραγματοποιώντας εξαιρετικές επεμβάσεις που οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες 0-0.

Δίχως κάποια αλλαγή ο ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος, ενώ αντιθέτως ο Ηρακλής Μεταξάς προχώρησε στην αλλαγή του Brener περνώντας στο ματς τον νεοαποκτηθέντα Stanko.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ είχε νέα ευκαιρία, ξανά με τον Neira, ο οποίος θέλησε να κρεμάσει τον Σούλη αλλά η όμορφη προσπάθειά του Αργεντινού πέρασε πάνω από την εστία του ΠΑΣ. Ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι στο 51ο λεπτό με τον Peersman να φαίνεται να χτυπάει τον Τσιλιανίδη στο πρόσωπο, αλλά Τζήλος και VAR συμφώνησαν πως δεν υπάρχει παράβαση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και σε μια από τις λίγες φορές που πάτησε αντίπαλη περιοχή, ο ΠΑΣ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 54΄ με τον Perea να νικάει τον Πασαλίδη και στη συνέχεια να πλασάρει τον Waterman για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Μαζεμένες αλλαγές από τον Νίκο Νιόπλια μετά το 0-1, με τον προπονητή του ΟΦΗ να περνάει στο ματς τους Durmishaj, Toral και De Guzman στις θέσεις των Van Duinen, Neira και Τσιλιανίδη αντίστοιχα.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 62΄ με τον Toral να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σούλη στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο ματς. Πολιορκία του ΟΦΗ στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το πολύτιμο για εκείνους 0-1!

Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 63΄ με την κεφαλιά του Durmishaj να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σούλη, λεπτά αργότερα ο Λάμπρου έκανε το σουτ εκτός περιοχής με το δεξί αλλά ο Σούλης είχε καλή τοποθέτηση και μπλόκαρε τη μπάλα.

Ρισκάρει ο Νιόπλιας περνώντας στο ματς τον Castaignos στη θέση του Gallegos αλλάζοντας το σύστημα της ομάδας σε 4-2-4.

Όπως ήταν φυσιολογικό ο ΠΑΣ κλείστηκε στην περιοχή του θέλοντας να κρατήσει το σπουδαίο για εκείνον «τρίποντο», την ίδια στιγμή που ο ΟΦΗ δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά παρά τη μεγάλη πίεση που άσκησε στην ομάδα της Ηπείρου.

Κλείνει τις αλλαγές του στο 90΄ ο Νίκος Νιόπλιας, περνώντας στο ματς τον Nabi στη θέση του Mellado. Τέσσερα τα επιπλέον λεπτά του αγώνα.

Ο ΟΦΗ που δεν τα παράτησε, κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του Nabi στο παιχνίδι. Ο Nabi έκανε το σουτ στο 90+3′ , με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Σούλη για το 1-1 των γηπεδούχων. Τέρμα το οποίο αργότερα κατοχυρώθηκε ως αυτογκόλ στον Κάργα, αφού μετά από δική του κόντρα η μπάλα άλλαξε πορεία  και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Waterman, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Mellado(90΄Nabi), Neira(60΄Toral), Gallegos(74΄Castaignos), Τσιλιανίδης(60΄De Guzman), Λάμπρου, Van Duinen(60΄Durmishaj)

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Erramouspe, Κάργας, Peersman, Brener(46΄Stanko), Λιάσος, Dominguez, Moreira, Perea(90+1΄Τριάδης), Milinceanu