ΒΟΛΕΪ

Εθνική Ελλάδος: Ήττα με 3-0 σετ από το ανώτερο Βέλγιο!

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στο Βέλγιο (3-0 σετ) στο Ευρώπαϊκό Πρωτάθλημα με την πρόκριση πλέον να είναι αρκετά δύσκολη.

Στην ανωτερότητα του Βελγίου υποκλίθηκε η Εθνική βόλεϊ ανδρών που ηττήθηκε 3-0 σετ στη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το γαλανόλευκο σύνολο έδωσε σκληρή μάχη σε δύο σετ, όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει από τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στη διοργάνωση.

Η Εθνική ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, με το Βέλγιο να παίρνει το πάνω χέρι και να προηγείται εύκολα στο +8 (14-6) και να φτάνει άνετα στο 1-0 σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα ήταν αξιόμαχη και βελτίωσε αρκετά την εικόνα της, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ως το 19-18 για την «γαλανόλευκη». Με όπλο το μπλοκ οι Βέλγοι προηγήθηκαν 21-10 και με 23-21, ενώ έκαναν το 2-0 με 25-22.

Η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε ξανά στο τρίτο σετ, όταν το βελγικό σύνολο ξέφυγε γρήγορα στο +5 (15-10 και κράτησε τον έλεγχο ως το φινάλε για το 3-0 σετ με 25-22.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η κάτοχος του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, Πολωνία, αύριο (Κυριακή 5/9) στις 21:30.