Φιλική νίκη του ΟΦΗ επί του Εργοτέλη πριν την έναρξη του πρωταθλήματος!

Ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη λίγες μέρες πριν την έναρξη της Super League 1.

Στο ανανεωμένο «Γεντί Κουλέ», ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη με σημαντικότερο γεγονός την έλευση κόσμου στο γήπεδο μετά από 1,5 χρόνο, με τους φιλάθλους να δίνουν το παρών στις θύρες 2, 3, 7 και 8. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Μαρινάκης στο 76ο λεπτό.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση αποτέλεσε «πρόβα τζενεράλε» για τον ΟΦΗ πριν την έναρξη της Super League 1 με τους Λάμπρου, Ντουρμισάι και τον νεαρό Καρανδινό να κάνουν τα ανεπίσημα ντεμπούτα τους, ενώ για τον Εργοτέλη ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ με τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Μπαδήμα να αντιμετωπίζουν μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας στο πιο δυνατό φιλικό της προετοιμασίας τους.

Το γήπεδο του ΟΦΗ πέρασε από ένα μικρό… λίφτινγκ το καλοκαίρι με τον φωτισμό πλέον να είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση, ενώ και ο χλοοτάπητας έμοιαζε με… χαλί.

Ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο του αγώνα με τον Εργοτέλη να αμύνεται και να προσπαθεί να γίνει απειλητικός στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 11΄ με τον Νέιρα να επιχειρεί τη σέντρα-σουτ και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσέλιου. Από το 15΄ έως το 25΄ ο Εργοτέλης ανέβασε την απόδοση του προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα, κυρίως από τη δεξιά πλευρά. Αρκετά δραστήριο το κέντρο το ΟΦΗ με τους Νέιρα και Ντε Γκούζμαν να είναι οι συνδετικοί κρίκοι μεταξύ άμυνας και επίθεσης, ενώ ο Γαγιέγος ήταν άριστος στα ανασταλτικά του καθήκοντα με καλές μεταβιβάσεις της μπάλας. Ο ΟΦΗ απείλησε εκ νέου στο 26΄ και στο 27΄ με τους Μαρινάκη και Καστάνιος να μη βρίσκουν στόχο αντίστοιχα. Στο 43΄ ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι με τον Μαρινάκη να πέφτει στο χορτάρι μετά από επαφή του με τον Μπουρσέλη αλλά ο Καραντώνης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Εργοτέλης ήταν πιο κινητικός εκμεταλλευόμενος κάποια κενά στην αριστερή πλευρά της άμυνας του ΟΦΗ, με τον Εργοτέλη να φτάνει σε τελική προσπάθεια στο 54΄ αλλά το μακρινό σουτ του Μπερσέλη κατέληξε στην αγκαλιά του Βάτερμαν. Νέα προσπάθεια από πλευράς Εργοτέλη στο 63΄ με το σουτ του Μπουρσέλη να περνάει αρκετά μέτρα άουτ. Αρκετά ορεξάτος ο Λάμπρου στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΟΦΗ δείχνοντας την πολύ καλή τεχνική που έχει με τη μπάλα στα πόδια. Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αντίστοιχος του πρώτου, ειδικά μετά και τις αλλαγές, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια. Στο 76΄ ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Μαρινάκη να επιχειρεί το μακρινό σουτ, μετά το στρώσιμο της μπάλας από το Ντουρμισάι, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσέλιου, ο οποίος έπεσε δίχως όμως να καταφέρει να αποσοβήσει το 1-0. Ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 81΄ με τον Λάμπρου να δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Καστάνιος, με τον επιθετικό του ΟΦΗ να μη μπορεί να νικήσει τον Τσέλιο από το ύψος της μικρής περιοχής. Εντυπωσιακή και η αντίδραση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στη συγκεκριμένη φάση. Δίχως να συμβεί κάτι το ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ πήρε την ανεπίσημη νίκη επί του Εργοτέλη με 1-0.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου[(Βάτερμαν 46΄)Σηφάκης 76΄], Λυμπεράκης(Κοροβέσης 46΄), Πασαλίδης, Μαρινάκης, Λάμπρου, Νέιρα, Καμάου(Μπαλογιάννης 62΄), Βούρος, Γαγιέγος(Μπαλογιάννης 62΄), Καστάνιος(Καρανδινός 88΄), Ντε Γκούζμαν

Εργοτέλης(Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κόλα, Σαρρής, Μήτσο, Σερβιλάκης, Κατσούρι(Ντουμάνης 62΄), Μπουτσάκης(Πέιος 62΄), Βουτσάς(Δασκαλάκης 79΄), Κούατενγκ(Ποζατζίδης 46΄), Μπουρσέλης(Πάγια 79΄), Κωστανάσιος(Νικολακάκης 70΄)

Διαιτητές: Καραντώνης, Νικολακάκης, Δημόπουλου, Κρασαγάκης