EURO

Γερμανία – Ουγγαρία 2-2: Απέφυγαν ιστορικό κάζο και προκρίθηκαν τα «Πάντσερ»!

Συγκινητικοί οι Μαγυάροι που το πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν στο τέλος.

Στον έκτο όμιλο του Euro η Γερμανία αντιμετώπισε την Ουγγαρία στην «Αλλιάνζ Αρένα» για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Οι Γερμανοί χρειάζονταν έστω την ισοπαλία για να προκριθούν στη φάση των «16», ενώ οι Μαγυάροι ήθελαν μόνο τη νίκη για να πραγματώσουν την μεγαλύτερη έκπληξη που έχει γίνει ποτέ στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Η μοναδικές συναντήσεις των δύο ομάδων σε επίσημη διοργάνωση στο παρελθόν ήταν το μακρινό 1954 για το παγκόσμιο κύπελλο (Δυτική Γερμανία τότε) με την Ουγγαρία να επικρατεί στους ομίλους επί της Γερμανίας με 8-3 και τη Γερμανία να παίρνει εκδίκηση στον τελικό επικρατώντας με 3-2. Η ήττα των Γερμανών στους ομίλους αποτελεί και την πιο βαριά στην ιστορία της ομάδας μέχρι και σήμερα.

Σε μια σπουδαία αναμέτρηση στο Μόναχο, Γερμανία και Ουγγαρία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 με την ομάδα του Γιοακίμ Λεβ να παίρνει την πρόκριση στους «16» του θεσμού και τους συγκλονιστικούς Μαγυάρους να αποκλείονται από τη διοργάνωση. Παρά το γεγονός ότι για περίπου 70 λεπτά οι Μαγυάροι κρατούσαν την πρόκριση στα χέρια τους, οι Γερμανοί στο τέλος κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προκριθούν στην επόμενη φάση. Τα γκολ του αγώνα από πλευράς Ούγγρων σημείωσαν οι Άνταμ Ζάλαϊ και Σέφερ στο 11΄και στο 68΄ αντίστοιχα, ενώ για τη Γερμανία βρήκαν δίχτυα οι Χάβερτς και Γκορέτσκα στο 66΄ και στο 84΄.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Γερμανία απείλησε, μόλις στο 4΄, με τον Κίμιχ να βγαίνει απέναντι από τον Γκουλάσι και τον τερματοφύλακα της Ουγγαρίας να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Στην πρώτη της τελική προσπάθεια η Ουγγαρία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Άνταμ Ζάλαϊ να παίρνει την κεφαλιά και να νικάει τον Νόιερ μετά από γλυκιά σέντρα του Σάλαϊ στο 11΄! Η Γερμανία είχε τεράστια διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 21΄ με την η κεφαλιά του Χούμελς να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Γκουλάσι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκίντερ βρέθηκε απέναντι από τον Ούγγρο τερματοφύλακα πλασάροντας πάνω του. Η Ουγγαρία που έκανε αισθητή την παρουσία της με αντεπιθέσεις, είχε νέα ευκαιρία στο 38΄ με τον Σέφερ να επιχειρεί το μακρινό σουτ και τη μπάλα να περνάει άουτ.

Η πρώτη απειλή στην επανάληψη ανήκε στη Γερμανία με τον Χάβερτς να κάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τον Γκουλάσι να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 62΄ η Ουγγαρία είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάλαϊ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Νόιερ με εκτέλεση φάουλ. Οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 67΄ με τον Γκουλάσι να χάνει τη φάση και τον Χάβερτς απέναντι σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Ουγγαρίας. Κυριολεκτικά δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα η Ουγγαρία απάντησε με τον Σέφερ να προλαβαίνει τον Νόιερ και να σκοράρει για το 1-2 των Μαγυάρων! Μόλις ένδεκα τα δευτερόλεπτα που κύλησαν μεταξύ των δύο τερμάτων! Ασφυκτική η πίεση των Γερμανών στα τελευταία λεπτά με τους Μαγυάρους να αντέχουν. Κεφαλιά του Μίλλερ στο 80΄ με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκουλάσι. Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία με τους Γκόζενς και Κρόος να παίζουν το «ένα-δύο» και τον τελευταίο να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Η Γερμανία δεν τα παράτησε, κυνήγησε την ισοφάριση και τα κατάφερε με τον Γκορέτσκα να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκουλάσι ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Ενδεκάδες:

Γερμανία(Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ(Φόλαντ 82΄), Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκιντογκάν(Γκορέτσκα 58΄), Κρόος, Γκόζενς(Μουσιάλα 82΄), Χάβερτς(Βέρνερ 71΄), Σανέ, Γκνάμπρι(Μίλλερ 71΄)

Ουγγαρία(Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Νέγκο, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Ζάλαϊ, Φιόλα(Νίκολιτς 88΄), Κλαϊνχάισλερ(Λόβρενσικς 89΄), Νάγκι, Σέφερ, Άνταμ Ζάλαϊ(Βάργκα 82΄), Σάλαϊ(Σον 75΄)